קולומביה – "עיר האביב הנצחי"

Medellín

העיר זכתה לכינוי "עיר האביב הנצחי" בשל האקלים החמים והנעים השורר בה רוב ימות השנה, היא נקייה ומוקפת הרים מוריקים. בשני העשורים האחרונים היא משנה פניה ומושכת אליה תיירים מרחבי העולם.

ב- Medellín, נולד הצייר והפסל המוערך Fernando Botero Angulo שיצירותיו מוצגות ב- Museo Botero בעיר הבירה Bogota.

לעיר היסטוריה מורכבת ועקובה מדם, עוני מחפיר. שמה נשזר בשמו של ברון סמים ונרקו-טרוריסט ידוע לשמצה Pablo Emilio Escobar Gaviria שניהל את קרטל הסמים מהאכזרים ביותר בתולדות האנושות. הוא היה אחראי לרציחות פוליטיות וחפים מפשע.

העיר מחולקת לשש-עשרה קומונות. בביקורינו בעיר התמקדנו בשתי קומונות בעלות עניין תיירותי.

La Comuna 14 – El Poblado

השכונה התוססת La Comuna 14 – El Poblado, מוכרת גם בשם Milla de Oro. בה מתרכזים חיי הלילה הסוערים של העיר. יש בה בתי מלון, מסעדות והיא כיפית כל כך! עם זאת, תופעות הלוואי המתלוות לאזור תיירותי זה,  הן ריבוי קבצנים לאורך כל שעות היום וזנות משגשגת בשעות הערב והלילה.

בשכונת – El Poblado, לנו בהוסטל במשך ארבעה לילות מפוקפקים למדי, בדיעבד, החוויה נצרבה בזיכרוננו לנצח כאחת החוויות המצחיקות במסענו.

שני בתי קפה שאהבנו במיוחד:


Cafe De Santa Barbara
Al Alma Provenza

בשכונה נמצא קניון מותגים יוקרתי El tesoro Parque Comercial.

La Comuna 13 – San Javier

עד המאה השמונה-עשרה, במקום בו נמצאת היום קומונה 13, היה כפר חקלאי קטן Las Granjas שמו. בכפר היו חוות חקלאיות אשר בזכות האקלים הנוח באזור, גידלו מגוון רב של פירות וירקות. בשנת 1946, אחת החוות הוסבה למבני מגורים ועם הזמן, החלו להבנות מסביב לחווה, מבני מגורים לא חוקיים. בסביבות שנות השישים של המאה הקודמת, בעלי החוות הסמוכות החלו למכור את אדמתם למתנחלים שהגיעו מערים שונות ברחבי קולומביה, וראו פוטנציאל לפרנסה בכלכלה המתפתחת באזור. גלי הגירה נוספים הגיעו לאזור בשנות השביעים והשמונים, רובם היו עקורים מאזורי סכסוך רצחניים. מתיישבים אלו, הופלו לרעה על יד המתיישבים הוותיקים יותר אשר ראו בהם פולשים. הם חיו בתנאי מגורים ירודים ונאלצו להסתפק במים ממקורות מזוהמים. ובחיבור למקור חשמל פיראטי. הם היו חשופים יותר למעורבות בכנופיות של הברחה וסחר בסמים.

בסוף שנות השמונים ושנות התשעים, קבוצות חמושים שונות וארגוני גרילה כגון FARC ו- ELN נלחמו בניהן על השליטה בקומונה. חפים מפשע נרצחו והאלימות הייתה קשה, במשך יותר משנה המצב הלך והדרדר, הכאוס הלך והתגבר ועד מהרה היא נחשבה למקום השני המסוכן ביותר בעולם.

בשנת 2002, כאשר Alvaro Uribe נבחר לכהן כנשיא קולומביה, הוא החליט לפעול ולשנות את המצב בקומונה 13, בתמיכה ובשיתוף פעולה עם ראש עירית Medellín באותם הימים,  Luis Perez. הם הוציאו לפועל עשרה מבצעים צבאיים שונים, שניים מהם המפורסמים והמשמעותיים ביותר: La Operación Mariscal ו-La Operación Orión.

המבצע המכונה La Operación Mariscal התרחש ב- 21 במאי 2002, כוח צבאי פרץ לקומונה וירה ללא הבחנה. תוצאותיו של המבצע היו קשות, נהרגו תשעה אזרחים חפים מפשע, ביניהם ארבעה ילדים. שלושים ושבעה אנשים נפצעו. אישה אמיצה אחת, ששני בניה נפצעו, הניפה סדין לבן מחלון ביתה ופרצה בזעקות לעזרה ותחנונים שיניחו לה לקחת את בניה לבית החולים. לאות סולידריות שכניה הניפו גם הם סדינים לבנים מחלונות ביתם ועד מהרה התכסתה כל השכונה "בדגלים לבנים מתנופפים" מה שהוביל לסיום המבצע. אומנם המבצע נמשך שעות ספורות אולם בעקבותיו המורל היה כה ירוד בקרב התושבים. רבים מהם נמלטו מן השכונה לשכונות אחרות בעיר.

ביום רביעי ה- 16 אוקטובר 2022 יצא לפועל מבצע צבאי נרחב המוכר בשם La Operación Orión. לשכונה הוכנסו 1,500 חיילים, טנק אחד ושני מסוקים. המבצע נמשך שלושה ימים במהלכם נהרגו אזרחים חפים מפשע ואנשי גרילה. באופן אירוני, לאחר סיום המבצע, תפסו כוחות חמושים שסייעו להתנהלות המבצע את השליטה בקומונה ובמשך שנתיים הם ניהלו מצוד אחר "סייענים" לחברי הגרילה. הם ניהלו משפטים ודנו למוות את מי שהוחלט על ידם כאשמים. בשנים 2004-2003, נעלמו כמאתיים אנשים ויש טוענים שאף הרבה יותר. הסברה הרווחת בקרב אנשי השכונה שגופותיהם הושלכו במזבלה “La Escombrera."

רק בשנת 2006 החליט ראש העיר הנבחר לתקצב את השכונה כפיצוי על עשרות שנות הזנחה. נבנה קו רכבל שחיבר את השכונה עם שכונות סמוכות והקל את הגישה אליה בנוסף נבנו מדרגות נעות. אט אט החלה השכונה להשתקם, אמני רחוב החלו לבטא מסרים חברתיים באמצעות ציורי גרפיטי צבעוניים על גבי קירות הבתים. תיירים סקרנים החלו נוהרים לשכונה לחזות בשינוי המרגש.

כיום השכונה, תוססת ובטוחה. ניתן לבקר בגלריות, לצפות במופעי רחוב או לשבת באחד מבתי הקפה הרבים והמיוחדים.

אמנם ניתן לסייר בשכונה באופן עצמאי אך כדי לחוש את 'רוח הקומונה', מומלץ לקחת מדריך מקומי שיסביר על ההיסטוריה ועל משמעות ציורי הקיר.

הגרפיטי הנחבא מעט מהעין, מעלה מסר חשוב של שוויון וחופש לתושבי הקומונה האפרו-קולומבינית אשר במשך שנים רבות הופלו לרעה.

ניתן להזמין סיור מודרך מבעוד מועד או פשוט להגיע במונית לכניסה לקומונה. המדריכים ילידי המקום, ממתינים במקום ומציעים את שרותיהם. רובם דוברי ספרדית בלבד אולם ניתן לבקש לאתר עבורכם מדריך דובר אנגלית.

כך הכרנו את המדריך Xander, יליד השכונה דובר אנגלית, אהבתו למקום כה גדולה וזה ניכר באופן שבו העביר את ההדרכה.

Xander Local Guide: +573045273597 (What'sApp)

במרחק קצר מהשכונה ניתן לעלות על רכבל המכונה Telepherique ולצפות בנוף המרהיב מהקרונות שמטפסות במעלה ההר. הרכבל ממוקם ליד Station de metro San Javier, התחנה האחרונה נמצאת ב-La Aurora בחלקה הפחות תיירותי של קומונה 13. ניתן לבחור לרדת שם ולסייר עצמאית או פשוט להישאר בקרון ולהמשיך במסלול המעגלי חזרה לתחנת המוצא.

Parque Explora

הביקור במוזיאון המדע Parque Explora היה מרתק, נשארנו שש שעות חוויות ומרתקות ואני מניחה שאם לא הייתה זאת שעת הסגירה היינו נשארים אף יותר. במוזיאון ישנם מדריכים דוברי ספרדית וחלקם דוברי אנגלית, הם מסבירים ומאתגרים את קהל המבקרים בפעילויות השונות שהמוזיאון מציע.

Pablo Emilio Escobar Gaviria

לאחר ביקור ב- Casa Museo Pablo Escobar, שם למדנו על חייו המרתקים יצאנו ברגשות מעורבים. הפסיכופת הגאון, נולד ב- 1 בדצמבר 1949 (בדיוק 20 שנה לפני הולדתי), הוא הקים וניהל את הקרטל החזק והמסוכן עלי אדמות. בשיאו, הוערך במקום השביעי מעשירי העולם. עם הון שהוערך בשלושים מיליארד דולר ארה"ב.

הוא הגדיר את עצמו:

I am a poor person with money

Pablo Escobar

פבלו היה אחראי למותם של יותר מ-4,000 בני אדם, ביניהם אזרחים חפים מפשע, שוטרים, שופטים, עיתונאים ופוליטיקאים, הוא ארגן חטיפות, פיגועים ואלימות שהרעידו את המדינה במשך שנים רבות.

Sometimes I feel like God…when I order someone killed – they die the same day

Pablo Escobar
בזכות הרכב המשוריין, פבלו אסקובר ניצל מניסיון התנקשות בחייו

בשנת 1991, פבלו אסקובר הסגיר את עצמו לממשל הקולומביאני, על מנת למנוע את הסגרתו לידי ארה"ב והתנקשות בחייו על ידי קרטל מתחרה, הוא הצליח להגיע איתם להסכם שיאפשר לו לשבת בכלא פרטי שבנה עבור עצמו.

Everyone has a price, the important thing is to find out what it is

Pablo Escobar
אי אפשר שלא לחייך כשמבינים את הסוד שטמון במנעול!

התא בתמונה מדמה את תא הכלא שפבלו אסקובר בנה עבור עצמו. הוא חי חיי רווחה בכלא הפרטי שלו עד שבעקבות ביקורת ציבורית והדרישה לשנות את תנאי כליאתו הוא החליט לברוח.

ב- 2 בדצמבר 1993, יום לאחר יום הולדתו הארבעים וארבע, בעיצומו של מצוד משטרתי, הוא נורה למוות או התאבד. תלוי לאיזה גרסה בוחרים להאמין.

אין ספק שפבלו אסקובר היה אחד האנשים היצירתיים, המתוחכמים והאכזרים שידעה ההיסטוריה! אם תהיתם עד כמה מתוחכם היה הבחור? קחו את הסיור המודרך הכלול במחיר כרטיס הכניסה שב- Casa Museo Pablo Escobar.

I don't want to be good, I am going to be great

Pablo Escobar

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s