קוסטה ריקה – חיי הבר הקסומים

La Fortuna

הדרך התפתלה בכביש המקיף את Laguna de Arenal, האגם הציורי החל להתכסות בעננים ורוח חזקה נשבה וטלטלה מעט את האוטו. הייתה זאת שעת בין הערביים, עצרנו לצד אחד המלונות. חשבנו שאולי עדיף ללון לילה במקום ולמחרת השכם בבוקר להמשיך בנסיעה. פקיד הקבלה היה לבבי. הוא הראה לנו את החדר, שהשקיף אל הנוף הקסום של האגם. הוא העניק לנו הנחה משמעותית על מחיר החדר ואז תהה לאן פנינו מועדות ביום המחרת. שיתפתי אותו בתכניות לנסוע ל- La Fortuna. "אני אשמח שתישארו אצלנו אבל אני חושב שעדיף שתיסעו כבר עכשיו ל- La Fortuna, הסופה בדרך ויתכן שמחר יהיו מפולות בוץ והכביש יחסם לתנועת רכבים." החלטנו להקשיב לעצתו. הגשם החל לרדת והדרך הייתה בוצית ומלאת מהמורות. הגענו לעיר בחושך מוחלט ונכנסנו לאחד המלונות האקראיים על הכביש הראשי, הייתה זאת החלטה נבונה. הגשם הלך והתגבר. אולם זאת עדיין לא הייתה הסופה המדוברת.

ביום המחרת נסענו לדירה שהזמנו, אחד הגשרים בדרך אליה נסגר לתנועת רכבים ונאלצנו להקיף כברת דרך ארוכה על מנת לחצות את הנהר. לבסוף הגענו לגן עדן קטן ומטופח. Ivania כבר המתינה לנו וקיבלה את פנינו בחמימות.

דנדרובטיים – צפרדעי החץ הרעילות של קוסטה ריקה

בקוסטה ריקה בתי גידול לאינספור זנים של זוחלים, דו-חיים, עופות וחיות בר. בערב Ivania הציעה להראות לנו ממגוון בעלי החיים בסביבה. היא הגיעה אלינו מצוידת בפנס ותוך דקות איתרה עבורנו מינים שונים של צפרדעים, ולטאות.

בני משפחת הדנדרבטיים, חיים בדרום אמריקה ובמרכזה. הם מוכרים יותר בכינוי העממי: צפרדעי חץ, שהוענק להן מאחר והילידים נהגו למשוח את חציהם ברעל שהופק מגופן של הצפרדעים האלו. צבעי גופם העזים, בולטים למרחק ומזהירים את טורפיהם מפני רעילותם.

La Rana de Ojos Rojos

הצצה אל בן העלים, חשפה בפנינו אילנית אדומת-עין La Rana de Ojos Rojos-הצפרדע הפוטוגנית הזו מככבת בשערי מגזינים של טיולים וטבע ובצדק, היא יפיפייה! הפצפונת הסקרנית, דגמנה עבורי מבחר פוזות מרשים.

עיניה אדומות ואישוניה צרים, גופה ירוק, בעל עיטורים כחולים וצהובים, כפות ידיה כתומות. היא ניזונה בעיקר מחרקים בעוד שהיא עצמה נופלת טרף לציפורים, עטלפים ונחשים. עורה מכיל רעל חלש יחסית.

הנקבה מטילה את ביציה על הצמחייה התלויה מעל למקור מים וכשמגיע רגע הבקיעה, הראשנים מחליקים במורד העלה אל תוך המים. שם הם ממשיכים בהתפתחותם עד הפיכתם לצפרדע מן המניין.

הזכר קטן מהנקבה ועם רדת החשיכה, זכינו לעמוד על ההבדלים ביניהם מקרוב כששני זוגות נתפסו בעדשת המצלמה שלי ברגע אינטימי במיוחד.

Love is in the air, everywhere I look around
Love is in the air, every sight and every sound

John Paul Young

את הצפרדע חץ ירוקה ושחורה, La Rana Flecha Verde y Negra, הצלחתי לצלם בקושי רב, היא קטנטנה וקופצנית. זוהי הצפרדע הרעילה המוכרת ביותר בקוסטה ריקה. היא פעילה ביום וניזונה מחרקים רעילים ולא רעילים אותם היא צדה. עיקר תזונתה: טרמיטים, נמלים וחיפושיות. הרעל בגופה, מופק מהחרקים הרעילים אותם היא צדה. גופה סופג את הרעל ומופרש דרך העור שלה ומהווה מנגנון הגנה טבעי.

צפרדע חץ תותית Rana flecha roja או בשם החיבה "ranita “blue jeans, קטנטונת העוטה צבעי אדום וכחול, הינה הרעילה ביותר בקטגורית צפרדעי החץ! מזונה הוא חרקים רעילים כגון; אקריות מסוג Oribatida, שמפרישים רעל בשם Pumiliotoxin 251D, נמלים מסוג Brachymyrmex שבגופן רעל דומה לזה של האקריות. גופה של היפיפייה באדום וכחול, מסוגל לספוג את הרעל ולהשתמש בו להגנה עצמית.

את צפרדע הנמר Lithobates berlandieri או Rana Leopardo בעל חוטם מאורך, מצאנו ללא קושי על צמחי המים אורבת לטרפה או מציצה מתוך המים.

Basiliscos Plumifrons

את הלטאה הירוקה, צילמתי בחסות החשיכה כשעמדה ללא ניע, על העלים הירוקים. ה- Basiliscos Plumifrons, ידועה בזכות יכולתה לרוץ על פני המים. היא ניזונה מחרקים, יונקים קטנים, לטאות קטנות, פירות, עלים ופרחים.

טוקן

אחד מבעלי כנף שהכי נהניתי לצלם הינו הטוקן. ציפור יפה למראה, אופורטוניסטית, ניזונה מפירות, זרעים, לטאות, מכרסמים וציפורים, כולל גוזלים של בני מינה.

בקוסטה ריקה ישנם שישה מיני טוקנים, השכיח והסקרן שבהם וגם הגדול ביותר הינו Chestnut-mandibled toucan. הוא שיחק עם המצלמה מחבואים ולבסוף הותיר לנו תמונות מקסימות למזכרת.

ה- Yigüirro הינה הציפור הלאומית של קוסטה ריקה, אמנם היא אינה מרשימה במראה החיצוני אולם שירתה יפה כל כך ובהחלט מסבירה את זכייתה בתואר המרשים.

ה- Colibri מניע את כנפיו מעל 70 פעם בעוד הוא רוכן מעל הפרחים ולוגם צוף. חשבתי שזה יהיה בלתי אפשרי לצלם אותו אולם הגשם גרם לו להמתין על אחד הענפים הסמוכים אלי והצלחתי לצלם אותו חורץ לשון.

על העץ הסמוך לדירה שלנו הממוקמת בלב גן העדן המרהיב, חי לו בנחת, עצלן תלת אצבעות חמוד (משתייך למשפחת ה- Bradypodidae). זרועותיו ארוכות יותר מרגליו האחוריות, סביב עיניו סימנים שחורים בולטים המשווים לו מראה של פיראט ועל פניו נסוך חיוך תמידי. במשך ארבעת הימים שחלפו, צפינו בו בעזרת המשקפת שהשאלנו מ- Ivania. לרוב, כשירד גשם הוא התכדרר והגן על ראשו, הוא נראה כמו גוש מדובלל רטוב וחסר אונים. בעתות הפוגה, הציץ וסקר את הסביבה, אחר כך מתח את זרועותיו הארוכות והחל לטפס באיטיות לעבר עלי העץ הרעננים. הוא הכניס לפיו מלוא החופן וזלל באיטיות. לאחר שסיים את ארוחתו, החל מתגרד וסורק את פרוותו רוחשת הברחשים. נראה היה שפעולה זאת מעייפת אותו, רגעים ספורים אחר כך, חיבק את העץ ונרדם כשעל פניו נסוך חיוך מתוק.

כשהסופה שככה סוף סוף, יצאנו לטייל בסביבה. האזור שופע טבע ואתרים מיוחדים.

Catarata Río Fortuna

בשמורת הטבע Catarata Río Fortuna, חמש-מאות מדרגות מובילות אל מפל בגובה 70 מטר בנהר Fortuna הצונח בעוצמה אל תוך בריכת מי טורקיז כהה. בתקופה בה ביקרנו, הזרם היה כל כך חזק ומסוכן ועל כן נאסר על המבקרים להיכנס לבריכת המפל. שחיה התאפשרה רק בנהר עצמו אולם המים היו כל כך קרים שלמעט טבילת רגלינו ויתרנו על התענוג.

על אחד העצים הגבוהים הבחנו בקופי שאגן רעמה (Alouatta palliata). איגואנה ענקית הביטה בהם בסקרנות, בעוד היא נעמדה במרחק בטוח על ענף סמוך. בצמרות עצים סמוכים, ציווחו זוגות טוקני Chestnut-mandibled toucan. עשרות פרפרים צבעוניים בגדלים מרשימים רפרפו בכנפיהם ונחתו על העלים הירוקים והרטובים, צפרדעים זעירות קיפצו בין טיפות הגשם הגדולות שהחל שוב לרדת.

שאגן רעמה

Místico Arenal Hanging Bridges

הביקור בפארק Místico Arenal Hanging Bridges, קליל וחביב. למעט נחש צעיר שהסווה את עצמו היטב על הצמחייה הירוקה, לא פגשנו בחיות אולם הנוף החבוי בינות לעננים ללא ספק שיווה למקום תחושה מיסטית.

אם אתם מתכננים לבקר בפארק, מומלץ לבדוק את האפשרות לרכישת כרטיסי הכניסה בקופת האתר ולא דרך הסוכנויות או המלונות, ההפרשים בעלויות משמעותיים.

לרגע קצר אחד Volcán Arenal, הציץ מבעד לעננים

את יום נישואינו השבע-עשרה החלטנו לחגוג במעיינות החמים של Los Lagos Hotel, Spa & Resort. באתר בריכות טרמיות חמות הניזונות מהמעיינות החמים. הכניסה כוללת שהות יומית בבריכות החמות של המלון ונסיעה קצרה אל תצפית מקסימה על Volcán Arenal.

Monte Verde

נסענו במשך שלוש שעות מתישות בדרכי עפר בוציות, חומקים מהבורות הגדולים שנפערו בכביש בעקבות הגשמים הכבדים. הגענו לדירה שהזמנו מותשים. הדירה מרוחקת ממרכז הישוב אולם המיקום שלה עבורנו היה מושלם! אי שם בהר, בקצה היער אל מול נוף אוקיינוס נפלא.

העיירה מנומנמת מעט, יש בה פעילויות אתגריות מגוונות שנמשכות על אף מזג האוויר הגשום והעננות הכבדה. החלטנו לוותר והסתפקנו בסיור לילי.

יצאנו לסיור לילי עם Kinkajou Night Walk. במשך שעתיים מרתקות, Frazer המדריך איתר חיות בחשכת הלילה והעשיר אותנו בשפע ידע על חייהן. כשחזרנו מהסיור, הגשם החל שוב לטפטף ועד מהרה הפך לעוד ליל סערה.

בבוקר התעוררנו למראה מרהיב של קשת בענן.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s