חגיגות השנה החדשה – Laos

5.4.2020

הודעת SMS בישרה על ביטול חגיגות Pi Mai 2,563, ממשלת לאוס קראה לאזרחיה לשמור על הסגר ולהמנע מחגיגות המוניות "Stay home, stay safe" הכריזו השלטים בקרנות הרחובות השוממים.

תחושת החמצה קודרת מילאה אותי, עצמתי את עיניי ולחשתי "הלוואי שאצליח לחגוג את ה- Pi May הבא…"

השנה חלפה במהרה, המשאלה התגשמה והנה אנחנו עדיין בלאוס !Sôk Di Pi Mai, שנה טובה!

חגיגות השנה החדשה בלאוס נקראות Boun Pi Mai festival או "Water festival"
זהו אחד הפסטיבלים המרתקים ביותר שמושך מספר רב של תיירים מכל רחבי העולם. הוא מוכר כ- "חג המים" מאחר והלאו מתיזים מים זה על זה כדי לשטוף את כל הדברים הרעים והמחלות ולקבל את פני השנה החדשה נקייה ובריאה.

השנה, חוגגים את השנה הבודהיסטית 2,564. הפסטיבל נחגג ברחבי לאוס במשך 3 ימים בחודש אפריל, ובעיר Luang Prabang נמשכות החגיגות אף שבוע ויותר. Luang Pabang מתמלאת באווירה קסומה מהשילוב המרתק בין הטקסים הפולחניים למסיבות הרחוב ההמוניות; הלמות התופים מהמקדשים וצלילי מוזיקת הטכנו הרועמת מהרמקולים הענקיים המפוזרים ברחובות העיר, נזירים בגלימתם הכתומה ובני נוער מצטבעים באדום וסגול, המיית תפילות במקדשים וקולות צחוק מתגלגלים, כולם מזקן ועד טף משתובבים עם המים ברחובות. הפסטיבל מתקיים במהלך החודש החם ביותר בלאוס, בתחילתה של עונת המונסונים וזה נפלא, מכיוון שרוב האנשים נשארים ספוגים במים מרעננים במשך שלושת ימי הפסטיבל.

"Elephant procession "Xang Hieng Koei

13.4.2021

מדי שנה, יום לפני מצעד השנה החדשה, מתקיים בעיר Luang Prabang מצעד פילים הנקראת "Xang Hieng Koei". זהו אירוע משמעותי, שמסביר כיצד קשורים הפילים המפוארים לחייו של הלאו. במהלך המצעד מציגים כיצד הכשירו בעבר את הפילים למטרות קרב: תהליך הרגלתם לרעש אנושי, לצפיפות וטקסי ברכות שונים.

7:30 בבוקר, קהל צופים נרגש כבר התאסף והמתין להגעתם של הפילים אל מתחם Wat May. רבים הצטיידו בשקיות עמוסות בננות וקני סוכר להגיש לפילים. ברמקולים נשמעה מוזיקה מסורתית.

האוויר היה חם ויבש על אף שעת הבוקר המוקדמת. נדמה היה שהזמן עמד מלכת עד שלפתע הבחנו בשיירה מגיחה בצעד איטי. את התהלוכה הובילה פילה המעוטרת בגלימת זהב נוצצת ואחריה מעט מבוהלים צועדים שני פילים צעירים מקושטים בגלימות כחולות.

לאחר טקס פתיחה, התהלוכה יצאה לדרך מ- Wat May, והתנהלה באטיות לאורך רחובות Sisavangvong Road ו- Sakkaline Road, מדי פעם נעצרה במקדשים השונים לקיום טקסים וברכות, האכלת הפילים ומנוחה. הטקס האחרון התקיים ב- Wat Xieng Thong.

התרגשנו למראה הפילים היפים והאצילים אולם ליבנו נכמר מרחמים. אילו רק יכלו לחיות בטבע, חופשים לנפשם.

14.4.2021

היום הראשון של "Boun Pi Mai" נקרא; "Sangkhan Luang", יום זה נחשב ליום האחרון של השנה הישנה.

לכבוד השנה החדשה, לאו מנקים את בתיהם ואת כפריהם, מכינים גיגיות גדולות עם מים מבושמים בפרחי ציפורני חתול כתומים (בלאו קוראים להם Dorkdaoheung) לימי הפסטיבל.

הבוקר התחיל מעט מנומנם, אנחנו רוכבים על אופנינו ברחבי העיר ובעודי תוהה האם העדר התיירות ישפיע על החגיגות המתוכננות, אני מבחינה בכמות עצומה של רכבי שטח עמוסים באנשי הכפרים המצטופפים בארגז הפתוח מאחור. עד שעות הצהריים החלה תכונה רבה ברחובות והתרגשות באוויר.
ההתרגשות מדבקת, כפיר ואני יוצאים עם רובי המים שלנו ונקלעים לקרבות מים עם ילדי השכונה. מיותר לציין שהם ניצחו, נכון?!

מאוחר יותר, אנו יוצאים שוב החוצה. המסיבות בעיצומן. רמקולים עצומים הונחו על המדרכות לצד פחים גדולים עם מים, צינורות מים, בריכות מתנפחות, דליי מים וכמות בלתי נתפסת של אלכוהול אותו הערו אל קירבם בני נוער ומבוגרים, הרוקדים לצלילי מוזיקת טכנו באקסטזה. רכבים, רוכבי אופנים ואופנועים מאטים לידם וחוטפים מנה רטובה.

הצעירים רוכבים בפראות מהולה באלכוהול על אופנועיהם ברחובות בלופ וחוטפים שוב ושוב מנות מים צוננות. אני חושבת שזוהי הפעם הראשונה במהלך השנה שלנו בלאוס, אני ממש רואה את העם הזה מלא שמחת חיים, בני נוער צוחקים ומשוחררים, רוקדים ומאושרים.

Gerg, השכן החמוד שלנו מ- Sabaidee Burger, מציע לי כוס בירה קרה ואומר לי בחיוך "זאת רק ההתחלה, מחר זה יהיה הרבה יותר סוחף".

המוזיקה והחגיגות נמשכו הרבה מעבר לשעות החשיכה ואז נדמו.

15.4.2021

היום השני "Sangkhan Nao", שמשמעותו שמו "יום ללא יום", אינו חלק מהשנה הישנה ולא מהשנה החדשה. יום זה מנוצל למנוחה וכיף, ביקורי משפחה וחברים או לטיולים וכמובן למסיבות מים סוערות ברחובות.

גם יום זה כקודמו החל בשקט מנומנם. במקדשים נערכו טקסי טיהור במים של פסלי בודהה.

בצהרי היום, החלו קבוצות אנשים לזרום לעבר Wat Thantnoy ממנו יצא לדרך מצעד ראש השנה לאורך הרחוב הראשי והסתיים ב- Wat Xiengthong.

עשינו את דרכינו בשמש הקופחת, רטובים לשד עצמותינו אל עבר המקדש. הלמות התופים בישרה את תחילת המצעד. "שדים", "דרקון", קבוצות המיייצגות את השבטים השונים, נזירים בגלימותהם הכתומות, יחפים, מלכת היופי של לאוס צועדת על נעלי עקב סיכה גבוהות ובנות לוויתה, נשים יפיפיות בתלבושות מסורתיות ואנשי אבטחה חמורי סבר, ולסיום קבוצת אנשי הרפואה.

Miss Universe Laos

"הם צועדים יחפים על כביש האספלט הרותח!" חשבתי המומה בהביטי על ה"שדים והדרקון". לא עבר רגע והבנתי איך הם מצליחים להחזיק מעמד. כאשר המצעד נעצר אחת לכמה מטרים, ממהרים לשפוך מים על כפות רגליהם ולהרטיב את הכביש שבו נערך המצעד. בין לבין שופכים מים על גופם ומברכים אותם.

משהסתיים המצעד, החלו שוב מסיבות מים פרועות וסוחפות אל תוך הלילה.

16.4.2021

היום השלישי "Sangkhan Kheun Pi Mai", יום זה מהווה התחלה רשמית של השנה החדשה. הלאו מתהדרים במיטב הלבוש המסורתי העשויים משי, מבקרים במקדש ומניחים מנחות. הצעירים מבקרים את ההורים, הסבים והזקנים. הם נוטלים את ידי הזקנים במים, מבקשים את ברכתם ואת סליחתם על התנהגות שגויה בשנה האחרונה.

אני יוצאת אל מרפסת ביתי ומבחינה במנחות שהונחו על מדרגות ביתנו. איציק ואני מחייכים זה לזו "אני מרגישה מבורכת" אני אומרת לו בחיוך.

בהמשך היום, במפגשים משפחתיים, חברי הקהילה מקיימים "Baci ceremonies" למזל ושגשוג.

"Baci ceremonies" הינו טקס עתיק יומין המתקיים בלאוס. המונח הנפוץ בלאו הוא "Sou Khuan" שפירושו "משפר רוח" או "קריאת רוח".
במהלך הטקס, נכרכים חוטי משי או כותנה לבנים סביב מפרקי כפות הידיים ונאמרת תפילה למזל טוב וחיים בריאים לאדם שהטקס מיועד אליו.

גם יום זה מתחיל באיטיות רגועה, ברם עד צהרי היום מתחיל שוב ריטואל המים.

המצעד מתקיים שוב, בדיוק כמו יום האתמול, אולם הפעם הוא יוצא מ- Wat Xiengthong לאורך הרחוב הראשי ומסתיים ב- Wat Thantnoy.

נוכחותה של מלכת היופי של לאוס בולטת בהעדרה ומחליפתה יפייפיה נמוכת קומה מובילה בגאון את פמליית המלוות. אנחנו לא יכולים שלא לתהות האם להעדרותה יש קשר לנעלי העקב הגבוהות מיום האתמול. "אולי היא הייתה צריכה להגיע לאירועים נוספים" הציעה שחף בחמלה.

עם סיום המצעד, שוב פרצו מסיבות מים סוערות, רוח קרירה החלה לנשוב, השמים התכסו בעננים כבדים, טיפות הגשם שהחלו לרדת בשעות הערב לא עצרו אותן. אנחנו עצרנו שם. חזרנו הבייתה רטובים, מאושרים ועייפים. רגע לפני שסופת ברקים ורעמים החלה משתוללת בחוץ.

Bathing of the "Prabang" Buddha Ritual

17.4.2021

בתהלוכה מרשימה ומרגשת, נזירים ומאמינים הובילו את פסלו של Prabang" Buddha" מ- Wat Hor Prabang (מוכר גם בשם: Haw Pha Bang) שבמוזיאון הלאומי ל- Wat Mai. שם הוא עובר תהליך טיהור רוחני.

מאוחר יותר, שחף ואני השתתפנו בסדנת פרחים שהתקיימה ב- TAEC (Traditional Arts and Ethnology Center). שזרנו פרחים ולמדנו על אופן הבאת המנחות.

19.4.2021

לאחר סיום ריטואל הטיהור והמנחות שנמשך במהלך כל היום הקודם, יוצאת מ- Wat Mai תהלוכה מרשימה ומרגשת להשבת פסלו של Prabang" Buddha" ל- Haw Pha Bang, במוזיאון הלאומי.

Bathing of the "Pra Hman" Buddha Ritual

20.4.2021

טקס נוסף של הבאת Pra Hman" Buddha" לטיהור רוחני, מתקיים ב- Wat Xiengthong, הנזירים והמאמינים הלבושים במיטב בגדיהם המסורתיים צועדים אחר דמותו של Pra Hman" Buddha" הנשאת בחרדת קודש סביב מתחם המקדש, נושאים בידיהם מנחות ולאחר שתי הקפות נכנסים אל תוך מתחם הטקס.

האירועים הרבים נמשכו ונמשכו, העיר לבשה חג אולם אט אט הבחנו שיותר ויותר לאו עוטים מסיכות על פניהם. השמועות מ- Vientien החלו להגיע… שוהים לא חוקיים מתאילנד חצו את נהר המקונג לרגל חגיגות השנה חדשה. הם שוהים בעיר בירה ללא בידוד הנדרש בחוק, וללא שעברו בדיקות PCR. המקומיים החלו לגלות חששות לגבי האפשרות להתפרצות מחודשת של ה- Covid 19.

מאוחר יותר התבררו העובדות, שני תאילנדים אכן חצו את נהר המקונג בצורה לא חוקית כדי לחגוג עם חברה מקומית את השנה החדשה. והם חגגו! שהו בברים, מסעדות, ספא, מסיבות ועוד.

ימים אחדים אחרי שחזרו לבנגקוק, התברר להם שהם חולים. כשאושפזו בבית החולים, עידכנו את חברתם המקומית. לאחר שהיא החלה לחוש ברע היא דיווחה לרשויות.

עוד טרם התקבלו החלטות רשמיות החלו רחובות העיר מתרוקנים, יותר ויותר אנשים עטו מסיכות והחלו נוהגים באחריות חברתית מרשימה. בלי אכיפה ובלי צורך בהוראות מיוחדות. אני מביטה בהם בהשתאות. הם לא מתלבטים יותר מידי, הם פשוט נשמרים לנפשם, מודעים היטב למערכת הרפואית המאוד בסיסית בלשון המעטה, הקיימת כאן.

ימים ספורים אחר כך, הגיעה החלטת ממשלה, סגר החל ב- 22.4.2021 ועד 5.5.2021 אולם, עם התגלות עוד ועוד מקרי הדבקה ברחבי לאוס, הוכרז על הארכת הסגר עד 20.5.2021 ועד להודעה חדשה.

מאמצי המקומיים נשאו פרי, בתחילת יוני רק כפרים בודדים בעיר הבירה נותרו עדיין מוגדרים כאזורים אדומים. מרבית המחוזות ברחבי לאוס חזרו לנהל אורח חיים כקדם.

אני מביטה מבעד לחלון רחב הממדים בחדרי הממקום בקומה התשיעית במלון Crowne Plaza Vientiane. העיר Vientiane פרוסה לפני, אור השחר מפציע לאיטו, מאיר נוגות את הימים האחרונים שלנו בלאוס. הלב הולם בחוזקה. עוד מעט נשוב חזרה הביתה לידיים המחבקות של סבתא, לחברים…

המסע שלנו לא תם, נגזר עליו לשנות כיוון.

ושוב, אנחנו בדרך אל הלא נודע…

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s