לוגו האתר יום אחד

קולומביה – חוגגים שש-עשרה לשחף!

Cartagena de Indias

עליצות נרגשת מילאה את ליבי, כשהאוטובוס גלש באיטיות לפאתי העיר Cartagena.

העיר הזאת הייתה הסיבה העיקרית להגעתי למדינה המטורללת והכי מיוחדת בה ביקרתי אי פעם. התוודעתי לראשונה ל-Cartagena כאשר צפיתי בסרט "בעקבות האוצר הרומנטי" הייתי אז בת עשרים ושתיים, ומיד נכבשתי בקסמו של האתר בו צולמה אחת הסצנות – Castillo de San Felipe de Barajas, שאר העלילה התרחשה בנופי ההרים המרהיבים של קולומביה.

"יום אחד," חשבתי בעודי כוססת ציפורני, כשג'ואן, גיבורת הסרט, המתינה מלאת תקווה לאהובה שימלא את הבטחתו וישוב "יום אחד אבקר במקום הזה!"

שנתיים אחר כך, עשיתי את דרכי ל- Cartagena, היא הייתה יפה וצבעונית, תוססת ונפלאה בדיוק כמו שדמיינתי אותה. צעדתי תיירת בודדה ברחובות הצרים, סביבי חגו מקומיים סקרניים וידידותיים.

עשרים ושמונה שנה חלפו מאז. חשבתי שזה יהיה מקום נפלא לחוג בו את יום הולדתה השש-עשרה של שחף.

העיר גדלה והשתנתה רבות. בניינים רבי קומות מכערים את קו האופק שלה. היא אינה מסתורית כבעבר, הפער שבין הייאוש והעוני לעומת הפאר והעושר ניכרים מכל עבר. תיירים רבים צובאים מכל עבר.

הבטתי בנוסטלגיה סביבי, אילו רק היה אפשר להקפיא את מחוגי הזמן.

שוטטנו בסמטאותיה הציוריים והיפים של העיר העתיקה. דלתות העץ המאסיביות של הבתים העתיקים מעוטרות בדמויות מיתולוגיות.

ביקרנו ב- Castillo de San Felipe de Barajas, צעדנו לאורך חומות העיר, וסעדנו ב- El Burlador Gastrobar. ברגע שנודע להם ששחף חוגגת שש עשרה, הם מיד החלו לפנק אותנו בכל טוב על חשבון הבית. התרגשנו מהמחווה.

שחף בבית קפה בקרטחנה
Sweet Sixteen Shahaf

קולומביה מפחידה ומרגשת כמו שרק היא יודעת להיות

בדרכנו חזרה, כפיר צעד מעט קדימה ואנו התעכבנו וצילמנו ציפורים בפארק הסמוך.

גבר חצה בריצה את הכביש הסואן ונעצר ליד רוכב אופנוע שהמתין לו במרחק מה מאתנו. הם הסתודדו בניהם. האופנוען שלף כלי מתכתי מתחת לחולצתו והגיש אותו לגבר שחצה את הכביש בריצה. לפתע כפיר חזר על עקבותיו "חייבים לעוף מפה עכשיו!" לחש בקול פוקד. "יש לו נשק" וסימן לנו על הגבר שהתקרב אלינו בהליכה מהירה, היה ברור שהוא הסתיר משהו מאחורי תיק קטן שאחז בידיו. מבטנו הצטלבו לרגע.

התעלמתי מהגבר והמשכתי לצלם את הציפורים בפארק. האופנוען נסע משם במהירות מטורפת ונעלם. כפיר זעם עלי. הוא לא הצליח להבין למה אני מתעלמת ממה שאמר לנו. הגבר הסתובב לאחור וסקר אותנו במבט מקפיא.

"לברוח עכשיו רק יסגיר את העובדה שראינו משהו שאולי לא היינו אמורים לראות." לחשתי לכפיר כאילו אותו גבר יכול להבין את שפתינו. רגע אחר כך הגבר עלה על הגשר וחצה אותו בהליכה מהירה לצידה השני של העיר.

פנינו ללכת משם. לפתע הבחנו בשוטרים סורקים את הסביבה. שניים מהם ניגשו אל העוברים ושבים ותיחקרו אותם. כשהתקרבנו אליהם ראינו שהם מראים את מכשיר הנייד שלהם לאנשים, על צג הטלפון התנוססה תמונת מבוקש.

כפיר ושחף רצו לגשת אליהם ולבדוק אולי מדובר בשני הגברים שראינו דקות ספורות קודם לכן. סירבתי בכל תוקף וזכיתי לקיתונות של זעם. הם חשבו שיתכן שאני מונעת מהם לעצור את הרצח הבא ולסייע לטובים בעוד שאני החלטתי שלא מתאים לי שאנו נהיה הנרצחים הבאים.

"ברוכים הבאים לקולומביה!" אמרתי להם בשקט "אנחנו לא מתערבים!"

מאוחר יותר, כשהגענו לדירת ה- Airb&b שלנו. הדלקנו טלוויזיה והתעדכנו בחדשות המקומיות.

באחת השכונות המפוקפקות בעיר, חוסל סוחר סמים ידוע לשמצה, המשטרה במצוד אחר שני אופנוענים חשודים. הבטנו בהלם במסך הטלוויזיה.

כשהגענו לקולומביה הבטחתי להם שלא ישעמם לנו לרגע. אבל אפילו בעיני רוחי לא דמיינתי תסריט שכזה.

בימים שאחרי, כפיר חש חוסר נוחות. תחושת של חוסר ביטחון באזור החלה פוקדת אותו.

מזג האוויר ההפכפך תרם להחלטתנו להמשיך לנוע צפון-מזרחה ולוותר על הביקור באיי רוסאריו.

Santa Marta

לסנטה מרתה הגענו במטרה לצאת ממנה ל- Parque De Tyrona הקסום. שכרנו דירת Airb&b במתחם Casa del Rio, הנמצא בלב העניינים מצד אחד, היתרון היה עצום, היינו במרחק הליכה קצרצר ממוקדי הבילוי ומצד שני הרעש הנורא לאורך שעות הלילה הדיר שינה מעיננו. יחד עם זאת העיר התוססת הפיחה בנו עליצות מחודשת.

Parque nacional natural Tayrona

שמורת הטבע Parque nacional natural Tayrona, ממוקמת למרגלות Sierra Nevada de Santa Marta. האוטובוס המקומי לשמורה, יוצא מהשוק המרכזי ב- Calle 10 פינת Carrera 9.

המקומיים זיהו שאנו מחפשים את התחבורה לפארק והצביעו לעבר הנקודה בה עלינו לעצור את האוטובוס. עלות נסיעה באוטובוס המקומי 8,000 פזו קולומביאני. הכניסה לפארק כרוכה ברכישת פוליסת ביטוח "נגד כל הסיכונים" ובדמי כניסה המשתנים על פי עונות השנה, גילאי המבקרים, אזרח המדינה, יליד המחוז או תייר.

מומלץ להגיע בשעות הבוקר המוקדמות על מנת ליהנות ממסלולי הטיול הרבים בפארק כשמזג האוויר עדיין נעים. מיד אחרי שער הכניסה ממתינים רכבי מיני-וואן להעברת המבקרים פנימה לתחילת המסלול. עלות הנסיעה 5,000 פזו קולומביאני לנוסע.

אנו הגענו לביקור יומי בלבד בפארק, אולם ניתן להגיע ולשהות מספר ללילות באתרי קמפינג המיועדים ללינה בתוך הפארק. מסלולי ההליכה בתוך הג'ונגל מסודרים ועם זאת הצלחנו לאבד את דרכינו ולהתפצל בלי שנבחין בזמן בטעות. שחף ואני מצאנו את עצמנו צועדות בשביל קשה ובוצי בעוד איציק וכפיר צלחו את דרכם בהצלחה לחוף הים היפיפה.

למזלנו חלפו על פנינו שני רוכבים צעירים והציעו לעזור לנו למצוא את איציק וכפיר. הם לקחו מאתנו תמונה והפיצו אותה בקרב חבריהם בעוד שחף ואני רכבנו אל חוף אחר בתקווה למצוא אותם שם. עד מהרה. הנער שיצא למשימת החיפוש רכוב על סוסו. חזר ובפיו בשורות. הם נמצאו בחוף הים ויגיעו לפגוש אותנו בחוף שבו אנו המתנו להם. המים הכחולים והצלולים היו נעימים ולרגע הצטערתי שלא נשאר לילות אחדים בפארק הנפלא.

עד מהרה נזכרתי מדוע החלטנו שלא להישאר ללון בפארק. עשרות יתושים תקפו אותנו ללא רחם.

The Kogi

הילידים החיים ב- Sierra Nevada de Santa Marta נקראים Kogi, פירוש שמם בשפתם: "יגואר".

בני שבט הקוגי הם צאצאי תרבות ה- Tayrona אשר שגשגה באזור לפני הכיבוש הספרדי. בסרט תיעודי שהפיק צוות של ה- BBC ניתן ללמוד על השבט ועל האמונות הרוחניות שלו.

From the Heart of the World – The Elder Brother's Warning

בשנת 1994, כשהגעתי לביקורי הראשון בקולומביה, יצאתי לטרק בעיר האבודה. שם נחשפתי לראשונה לתרבותם המיוחדת של שבט ה- Kogi.

באותם ימים, האזור היה בשליטת הגרילה, ושימש כנתיב הברחה של סחר בסמים. הייתה זאת תקופה מסוכנת, באזור מסוכן וכדי לחצות את הג'ונגל על-מנת להגיע לעיר האבודה, קיבלנו אישור מיוחד וליווי חמושים להגנתנו.

יצאנו קבוצה קטנה של תיירים. היו שם צעירים מהולנד, בלגיה ואנוכי.

מלווים בפורטרים מקומיים ומדריך חם מזג שחשף לנו את הדרכים הפתלתלות בג'ונגל הסבוך בעזרת המנצ'טה שלו. חצינו נהרות וטיפסנו סלעים, עלינו את 1,200 המדרגות שניבנו על ידי בני ה- Tayrona. היה זה הטרק הראשון שעשיתי והוא היה קשה, קשה מאוד!

הייתה זאת הפעם הראשונה בחיי שנחשפתי למחלת גבהים. סבלתי קשות מבחילה, כאב חד הלם בראשי, בהמשך החלתי להקיא את נשמתי, לא ממש הבנתי מה קורה לי. התביישתי כל כך במצבי. המדריך שהבחין בי מקיאה בצד, זיהה את הסימפטומים, אחז בכפות ידי, בחן אותן בדאגה. הן היו נפוחות וכואבות. הוא הורה מידית לאחד הנערים שליוו אותנו להוריד אותי למטה אל הנהר, שם התאוששתי וגופי הסתגל לשינויים. כעבור זמן מה עלינו שוב לאט לאט אל המחנה.

כיום, טרק לעיר אבודה הוא אחד הטרקים הפופולריים לתיירים בקולומביה.

"אנחנו לא הולכים לטרק העיר האבודה בקולומביה" אמרתי באחרון כוחותיי כשעמדנו על פסגת ה- Volcán de Acatenango שבגוואטמלה. "לא משנה מה יקרה, אתם לא מניחים לי לשכנע אתכם לצאת לטרק הזה!"

שחף הנהנה בראשה בספקנות. "אני מכירה אותך אמא! כשנגיע לשם את כבר תדברי אחרת ואיכשהו נמצא את עצמנו בעיר האבודה!"

Things End But Memories Last Forever

Kumar Milan

הפעם, הפתעתי את עצמי! עמדתי במילה שנתתי לעצמי, לא יצאנו לטרק העיר אבודה.

"יהיו לנו מספיק פסגות לכבוש!" חשבתי.

אולי יעניין אותך גם...

האי ג'ג'ו – אומנות הצלילה החופשית של נשות הים

באי ג'ג'ו הסמוך לחופיה של קוריאה הדרומית, התפתחה לאורך השנים קהילת נשים המכונות "האניאו" נשות הים. הן פיתחו מסורת צלילה חופשית לעומק ולצידה התפתחה מסורת ותרבות מרתקת הנמצאות בסכנת העלמות.
מי הן נשות הים המסתוריות? קראו במאמר

לפוסט המלא »
שחף מאופרת ולבושה כמאיקו

עולמן המסתורי של המאיקו והגיישה

ליפן מסורת תרבותית מרתקת וייחודית.
בתרבות המסורתית העכשווית תפקיד הגיישה להיות מעין מארחת על מנת להנעים את זמנו של הלקוח ולשחררו מטרדות היום. בנוסף, הן משמשות כמדריכות לתוך עולם התרבות היפני, בריקוד, נגינה או שירה, בטקסיות מסורתית ועוד.
גיישה מתחילה את הכשרתה לתפקיד בתור מאיקו, כאשר היא נערה צעירה בת 15. במשך 5 שנים היא מתמחה במגוון מקצועות אומנות.
עם סיום לימודיה היא תוכר כגיישה.
עולמן של המאיקו נראה נוצץ אולם ישנו צד אפל המעיב על חיי הזוהר שלהן.

לפוסט המלא »
ארה כחולה בביצות פנטנל - צולם בשנת 2017

ברזיל

היה זה ביקורינו השני בברזיל, נראה היה שזה סיום נאות למסע שהתחיל אי שם בשלהי קיץ 2017.
יקבים ועיירות ציוריות היוו תפאורה מושלמת לימים מרגשים.
עבורי זהו הביקור הרביעי במדינה היפה והקסומה ולראשונה בחיי הרגשתי שזהו, סוף סוף, אני יכולה להניח לה ולחקור מקומות חדשים.

לפוסט המלא »
תצפית על הקרחון פריטו מורנו

ארגנטינה – אל "ארץ בעלי הרגליים הענקיות"

מסע אל נופיה העוצמתיים של פטגוניה. טרקים בין לגונות טורקיז ותצפית על הר הפיץ רוי. תצפית על קרחון פריטו מורנו המכונה הקרחון המתנפץ ומסלול הליכה על הקרחון.
מופעי טנגו ברחוב ולסיום ביקור מרגש במפלי האיגואסו המרהיבים.

לפוסט המלא »
שלדג

צ'ילה

צ'ילה – פארקים ושמורות טבע יפות ומטופחות מציגות טבע עוצמתי, אגמים בגווני טורקיז ונהרות גועשים.
במסע ספונטני חצינו את הקרטרה אוסטרל. מסלול שבחלקו נוח לנהיגה וכולל מעבר במעבורות ובהמשכו מאתגר אך בלתי נשכח.

לפוסט המלא »
כוס המחילות עומד על גזע עץ

ארגנטינה

ארגנטינה – מולדת הטנגו, ארוחות אסדו ערב לחיך ויין משובח אל מול נופים עוצרי נשימה.
חלקו הראשון של המסע.

לפוסט המלא »
להקת פלמינגו ג'יימס

בוליביה

בוליביה הייתה הפתעת המסע שלנו. פתחנו בטיול באי השמש שבאגם טיטיקקה.
את השנה האזרחית החדשה קיבלנו בלה פאז. טיילנו בעמק הירח ובשוק המכשפות הקריפי.
זכינו למפגש מרגש עם הכורים במכרות פוטוסי, למדנו על אורח חייהם, עבודתם הקשה והאמונות שלהם.
ביקרנו בסלאר דה איוני הבלתי נשכח והלגונות ולסיום סיירנו ביקבים של בוליביה והרמנו לפרידה כוסית סינגני, המשקה הלאומי והמושלם של בוליביה

לפוסט המלא »
פסגת ההר הצעיר מתנשאת מעל חורבות העיר מאצ'ו פיצו

פרו

Chiclayo הצצתי בגוגל מפות, ככל שהאוטובוס התקרב לעיר Chiclayo, התחושה המבשרת רעות, גדלה והתעצמה בתוכי. כשהגענו לבסוף, שלוש שעות אחרי הזמן שנאמר לנו. מצאנו את

לפוסט המלא »
קוליברי ורוד-אוזן נוצץ

אקוודור

מעבר הגבול קולומביה אקוודור – Rumichaca International Bridge חצינו את גשר הידידות והגענו לכניסה למשרדי ההגירה בצד האקוודורי. התבשרנו שביום הקודם בוטלו תקנות הקורונה ואין

לפוסט המלא »
תוכי Orange-chinned Parakeet

קולומביה – זיכרונות ותקוות

חלקו האחרון של הביקור במדינה הכי אהובה עלי בעולם כולו: קולומביה!
בחלק זה של המסע, הציף אותי גל געגועים לחברים מהעבר. בקרנו בקאלי, פופאין, סן אגוסטין ופסטו.
בדרכנו לאקוודור, עצרנו לבקר בבזיליקת Santuario de Las Lajas היפיפייה.

לפוסט המלא »
אומיירה סנצ'ז כפי שהוצחה לפני מותה על ידי הצלם הצרפתי פרנק פורנייה

קולומביה – הטרגדיה בעקבות התפרצות הר הגעש רואיז

סיפורה הטראגי של הנערה הקולומביאנית אומיירה סנצ'ז בעקבות התפרצות הר הגעש בשנת 1985 הסעיר את העולם כולו. הצלם הצרפתי פרנק פורנייה הנציח אותה במצלמתו שעות אחדות לפני מותה. תמונתו האייקונית משמרת את זכרה ומספרת את הטרגדיה שלה ושל כפרה.

לפוסט המלא »
תצפית על פסגת הר הגעש רואיז

קולומביה – עמק הקפה

מעולם לא אהבתי את טעמו המריר של הקפה ובכל זאת, הקפה של קולומביה הצליח להרטיט את בלוטות הטעם שלי. אני נהנית לשאוף לקרבי את הארומה

לפוסט המלא »
כרבולתן הסלעים

קולומביה – שבוע בגן עדן

Jardín הכפר הצבעוני והפסטורלי לא היה בתכניות שלנו. כשהבטנו במפה כדי לתכנן את המשך טיולנו, הבנו שעל מנת להימנע משעות נסיעה ארוכות ומתישות, מוטב יהיה

לפוסט המלא »
תצפית על מאגר המים

קולומביה – העיירה הכי צבעונית בעולם!

סיפורה המרתק של העיירה גואטפה. עיירת תיירות יפיפייה וצבעונית אשר עלתה על המפה בזכות מונוליט גרניט המתנשא מעל מאגר מים קסום ומשקיף אל הכפרים באזור.
מגואטפה ניתן לצאת לסיור אל שרידי הכפר פניול ולהריסות האחוזה של פבלו אסקובר.

לפוסט המלא »
הגרפיטי הנחבא מעט מהעין, מעלה מסר חשוב של שוויון וחופש לתושבי הקומונה האפרו-קולומבינית אשר במשך שנים רבות הופלו לרעה.

קולומביה – "עיר האביב הנצחי"

אמנם הלילות בעיר מדיין היו מפוקפקים אולם הימים היו מרתקים!
הפעם חוש ההומור המשובח והיצירתיות המדהימה שייכים לפבלו אסקובר, ברון סמים ונרקו-טרוריסט מהאכזרים שידעה האנושות.
קראו על סיפורו המדהים של אסקובר ועל סיפורה המרגש של קומונה 13.

לפוסט המלא »
מצנחי רחיפה בצ'יקאמוצ'ה

קולומביה – מרחפים בין עבר להווה

בחלקו השני של מסענו בקולומביה, הגענו לפסטיבל העפיפונים שהתקיים ב- Villa de Leyva, עיירה קטנה וקסומה. בסמוך לעיירה נמצאים שרידיו של מאובן פליוזאורוס.
בעיירה סאן חיל, גלשנו במצנחי רחיפה מעל הקניון השני בעולם.

לפוסט המלא »
ציור קיר של אישה צעירה ופרפר

קולומביה

הנחיתה בקולומביה הציפה בי זיכרונות מרגשים מן העבר. לשמחתי שני המתבגרים שלי התאהבו במדינה המשוגעת והמיוחדת הזאת, באנשיה הצבעוניים ובתרבות המרתקת. לגמרי במקרה נקלענו לטקס ההשבעה ההיסטורי של נשיא קולומביה השנוי במחלוקת גוסטבו פטרו. שמענו את הקולות בעד ונגד ונשארנו עם תפילה בלב, שאנשיה של המדינה האהובה עלינו יזכו למנהיג טוב שיוביל אותם לחיי בטחון ושלווה.
במבחן הזמן, נראה שהמתנגדים אשר השמיעו קולם במחאה צדקו.

לפוסט המלא »
שחף וכפיר בשיעור גלישה

קוסטה ריקה

קוסטה ריקה – אחד המונחים שכדאי להכיר לפני ביקור בקוסטה ריקה הינו: ¡Pura Vida! פירושו המילולי: "חיים טהורים" אולם זוהי אינה סתם אמירה, זוהי דרך חיים!
חלקו הראשון במסע אל קוסטה ריקה ואוצרותיה

לפוסט המלא »
כפיר גולש במורד ההר

ניקרגואה

ניקרגואה – מדינה שידעה מלחמת אזרחים אלימה וקשה, עוני וסבל רב עליה למדנו בסיור שקיעה "ההיסטוריה האפלה"
טיול הרפתקאות אל הר הגעש הפעיל Cerro Negro וגלישה על לוח עץ במורדותיו.

לפוסט המלא »
שלושה תוכי ארה ארגמנית על ענף

הונדורס

הונדורס – חורבות קופן והצד האפל של שליטיה.
פרויקט שימור תוכי המקאו.
צלילות ושחיה עם שנורקל באי אוטילה וטרגדיית זיהום האוקיינוס.

לפוסט המלא »
טחן נקוד

מערכת שונית המחסום המסו – אמריקאית

מערכת שונית המחסום המסו-אמריקאית (MBRS או MAR) היא המערכת האקולוגית הגדולה ביותר של השונית באמריקה והשנייה בגודלה בעולם אחרי שונית המחסום הגדולה באוסטרליה. גודלה כ- 1,000 ק"מ מצפון חצי האי יוקטן במקסיקו ועד לחופי בליז, גואטמלה והונדורס. היא מרוחקת כ- 300 מטר מקו החוף ומורכבת מסדרה של שבע שוניות אלמוגים קשים ורכים המשמשים בתי גידול למגוון עצום של מינים ימיים.

לפוסט המלא »
במכתש של Volcán de Santa Ana יש לגונה בגווני טורקיז בהיר

אל סלבדור – שחר חדש מפציע

אל סלבדור – המדינה שהייתה מוכרת בגלל מלחמת האזרחים הקשה, אלימות ועוני רב, שינתה את פניה.
פגשנו אנשים ידידותיים וטובי לב.
השינוי ניכר בכל פינה במדינה הקטנה והיפה.
גם הפעם גולת הכותרת של מסענו היה ביקור בהר געש אשר במכתשו לגונה יפה בגווני טורקיז.

לפוסט המלא »
זריחה - קרן שמש ראשונה מאירה

גואטמלה

גואטמלה – טיקאל האתר הארכיאולוגי המרתק, ערים עתיקות, כפרים ססגוניים המשמרים על תרבות ומסורת. אגם אטיטילן הציורי,
הרי געש מרשימים וחוויות בלתי נשכחות

לפוסט המלא »
קוף עכביש

בליז

חגיגות בר המצווה לכפיר ביעד קסום ומרגש האי סן פדרו. לאחר צלילות מרתקות והמאתגרות בשונית המחסום המסו אמריקאית, הפלגנו לאי קולקר. נפעמנו מבתי הגידול הרבים והמגוונים באי ובים.
המשכנו לביקור מיוחד בפנים היבשת וחווינו טיולים מרהיבים אל עומק האדמה.

לפוסט המלא »
מראה מיסטי שנוצר כאשר קרן שמש חודרת למערה ומאירה את השכבות העליונות של המים הצלולים.

מקסיקו – לצלול במסתורי הסנוטס

מקסיקו היא ביתם של כמה מאתרי הצלילה הייחודיים והמרתקים ביותר בעולם – אתרי צלילה ב- Cenotes. מרבית הסנוטס ממוקמים בחצי האי יוקטן.
הצוללים חווים תחושת ריחוף במרחב הקסום של מערות תת קרקעיות בנות אלפי שנה.
מרחב זה משלב תופעות טבע ייחודיות והיסטוריה מרתקת.

לפוסט המלא »
ציור קיר של פומה

מקסיקו

Ciudad de México "אמא, את מתרגשת?" כפיר שאל, מבטו חקר את פני. היססתי לרגע. מזה שעות אחדות תחושת בטן מבשרת רעות העיקה עלי. "אני מניחה

לפוסט המלא »
עיטם לבן ראש

ארצות הברית – ריצ'מונד

הגענו מוקדם לתחנה המרכזית, במטרה להספיק לשקול את תיקי הגב הכבדים ולעמוד בתור בתקווה לתפוס מקומות ישיבה מוצלחים. גשם החל לרדת. "מזל שהקדמנו!" חייכנו בהקלה,

לפוסט המלא »
האגם בסנטרל פארק, העצים מסביב בצבעי שלכת אדום זהוב וירוק

ארצות הברית – ניו יורק

ניו יורק מרתקת ומיוחדת. נדמה שהעיר לא נחה לרגע. יש בה שלל מוזיאונים מרתקים. חנויות שוקולד מיוחדות וקונדיטוריות משובחות. הסנטרל פארק בצבעי שלכת נפלאים.
כל אלו ועוד מהווים תפאורה נהדרת לתחילת מסענו החדש ביבשת אמריקה.

לפוסט המלא »
מוזיאון האשליות בתל אביב-שחף כאילו אוכלת את כפיר מתוך צלחת

מסע חדש בפתח

החזרה לארץ הותירה אותנו מבולבלים ואומללים. נדמה היה שבשנתיים בהם נעדרנו הכל השתנה ללא היכר.
לאחר תקופת החלמה של בתנו, הבנו שנכון לנו לשוב אל המסע. הפעם אל צדו האחר של כדור הארץ, אל יבשת אמריקה.

לפוסט המלא »
ציור גרפיטי של ילד יושב על המדרכה וראשו מכוסה בדלי

לאוס – פרידה

המסע שלנו בלאוס הגיע אל קיצו. נפרדנו בעצב מחברינו היקרים.
נפרדנו מחפצנו הרבים, את חלקם מכרנו ואת חלקם תרמנו.
יצאנו למסע הארוך הביתה. מסע שנמשך שבעה ימים ארוכים ומטלטלים רגשית ופיזית.

לפוסט המלא »
בודהה

לאוס – חגיגות השנה החדשה

חגיגות השנה הבודהיסטית בלאוס, משלבות מסורות עתיקות לצד מסיבות מים פרועות רוויות אלכוהול ואוכל.
אחרי החגיגות ההמוניות, התפרצה מגפת הקורונה. לאחר תקופת סגר קצרה חזרנו לשגרה נפלאה.
היו אלו הימים האחרונים שלנו במדינה שהפכה להיות לנו לבית שני.

לפוסט המלא »
ספינת אור - בצורת דרקון לבן

לאוס – חגים ופסטיבלים

לאוס – מסורות עתיקות ומרתקות נשמרות לאורך דורות.
המקומיים מציינים ימים חשובים בלוח השנה הבודהיסטי וגם חגיגות האלווין, חג המולד והשנה האזרחית החדשה.
בלואנג פראבנג מתקיימים אירועי התרמה לבית החולים לילדים ופסטיבלים של אוכל ופולקלור מקומי.

לפוסט המלא »
גרפיטי של TONA HIDE N SEEK

לאוס – אמנות רחוב

במרחב הציבורי מפוזרות עבודותיו הייחודיות של האומן TONA.
יצאנו לחקור מיהו האמן ומהם המסרים אותם הוא מעביר באמצעות יצירותיו.

לפוסט המלא »
נזירים צועדים בלואנג פראבנג, לאוס בדרכם לקבל מנחות.

לאוס – מרגישים בבית

הזמן חלף ואנו הסתגלנו לחיים החדשים שלנו בלואנג פראבנג.
מיום ליום הכרנו טוב יותר את האזור ואת תושביו.
הכרנו מקומות יפים לטיול. מסעדות ובתי קפה לסעוד ולציין ימי הולדת.
מאפיות, שווקים, בתי ספר, חוגים, בתי חולים (לצערנו) ועוד.
במדריך "לאוס – מרגישים בבית", ריכזנו את המידע כדי לסייע למבקרים להרגיש בבית!

לפוסט המלא »
חותמת ויזה ללאוס בדרכון

לאוס – ויזה והארכת ויזה

כיצד להגיש בקשה לויזה ללאוס? ויזת תייר מונפקת עבור שלושים יום בלבד ומאפשרת כניסה אחת למדינה. תוקפה: שלושה חודשים מיום הוצאתה. לאורך שנים, ניתן היה

לפוסט המלא »
גדת המקונג, נטושה בתקופת מגיפת הקורונה

לאוס – זה קורה שהדרך מתמשכת…

רחובותיה של לואנג פראבנג התרוקנו. סגר הוכרז ותחושת אי וודאות הורגשה מסביב. מצאנו בית לשהות בו ומצאנו חברים חדשים.
חגגנו את ליל הסדר וציינו את יום השואה ויום הזיכרון לחללי צה"ל.
הזמן חלף בעצלתיים ואנו התלבטנו לאן ימשיך מסענו.

לפוסט המלא »
צילום של כובעים

לאוס

לאוס – הגענו אליה במטרה לחצות את הגבול לסין השכנה. אולם לאלוהי המסע היו תכניות אחרות עבורנו.
התאהבנו במדינה המיוחדת, בתושביה העדינים ובנופיה הקסומים.
באותם ימים לא ידענו שלאוס תהפוך עד מהרה לביתנו השני.
פרק ראשון במסענו המופלא בלאוס.

לפוסט המלא »
צב בסכנת הכחדה במרכז שימור שבים

וייטנאם

הנופים בוייטנאם הם מהיפים בדרום-מזרח אסיה.
מערות נטיפים, מפרץ הלונג בי הציורי. נופי לופ הג'יאנג המפורסם, הותירו אותנו נפעמים אל מול עוצמתו של הטבע.

לפוסט המלא »
קוף חושף שיניים

קמבודיה

מקדשי אנגקור המרשימים לאור זריחה. נחשפים מתוך הג'ונגל, מספרים היסטוריה מרתקת טבולה בדם.
העדות לעבר הרצחני של החמר רוז נמצא בכל פינה במדינה.

לפוסט המלא »
חולות לבנים וים בגוון טורקיז באי קופנגן

תאילנד-איים אבודים

איים אבודים? טוב נו, לא באמת… מעבר הגבול ממיאנמר לתאילנד עבר באופן חלק. ביציאה מאזור הגבול השתרך תור עצום של אנשים שהמתינו לבידוק בטחוני. אחד

לפוסט המלא »
ילדות מנפחות בלונים

מינאמר – תם אך לא נשלם

חלקו האחרון של מסענו במיאנמר. ביקרנו במקדשים עתיקים.
שמורות טבע קסומות.
חזרנו להיפרד מחברינו בינגון
והבטחנו לעצמנו שיום אחד נשוב למדינה המופלאה הזו בשנית.

לפוסט המלא »
דיג בתלבושת מסורתית מדגים שיטות דיג עתיקות

מיאנמר – המסע אל הלא נודע

הטרק הקסום אל אגם אינלה, מפגיש אותנו עם מסורות דייג עתיקות, כפריים ידידותיים ונופים מרהיבים.
בהמשך הכרנו את עברה המפואר של העיר בגאן, נחשפנו למסורות ולתרבות המרתקת.
משם יצאנו להכיר את הכפרים המרתקים של שבטי הצ'ין והנשים המקועקעות, זכינו לחוויות מרגשות ובלתי נשכחות.

לפוסט המלא »
צב ים ירוק

לצלול בדרום-מזרח אסיה

בים אנדמן, קו פיפי מושך צוללים בזכות מימיו הצלולים והחיים הימיים המגוונים שלו. חקרו שוניות אלמוגים תוססות ומערות תת-מימיות, שבהן אתם עשויים לפגוש בלהקות דגים צבעוניים. בנוסף, קו טאו, "אי הצבים" אשר במפרץ תאילנד, מציע מקלט לצבי ים ושלל אתרי שנורקלינג וצלילה המתאימים לצוללים מתחילים וותיקים כאחד. מה שהופך אותו ליעד שחובה לבקר בו לחקר תת ימי בדרום מזרח אסיה.

לפוסט המלא »
כפיר צולל במי הנהר הצלולים

תאילנד – צפון המדינה

מסענו בתאילנד המשיך צפונה, אל האזור ההררי הירוק והשלו.
יצאנו לטרק הראשון שלנו. טרק אל שבט הקארן.
ביקרנו בפינות חן בטבע הקסום והמשכנו לעיר הגבול Mae Sot, במטרה לחצות למיאנמר השכנה.

לפוסט המלא »
צילום תקריב של פסל הבודהה השוכב

תאילנד – המסע מתחיל

עם שוך ההתרגשות הראשונית, כל אחד מאתנו עבר תהליך של הסתגלות מרגש. לצד החוויה התרבותית, חווינו משברים וגעגועים אל החברים והמשפחה שהותרנו בארץ. עם הזמן התחלנו ליהנות מיופייה של תאילנד, מהאנשים המיוחדים שפגשנו ומהדברים הקטנים והטיפשיים שנקרו בדרכנו.

לפוסט המלא »
טביעות רגלינו בחולות ז'יז'וקה דה ז'ריקואקוארה, ברזיל 2017

יום אחד

הזרעים לקיומו של המסע המשפחתי שלנו בעולם, נזרעו בשלהי חורף 1993, כשיצאתי לטיול הגדול אחרי צבא. מאז יצאתי למסעות רבים אולם המסע הנוכחי, עם בני משפחתי, הוא אינו עוד מסע של נופים ותרבויות אלא מסע אל מעמקי הנפש וההוויה של כל אחד מאתנו, כשהעולם מסביב, משמש לנו תפאורה מושלמת של יופי טהור.

לפוסט המלא »
החז'נה החצוב בסלע הורדרד-אדמדם

אל אוצרותיה הקדומים של ירדן

מסע בעקבות תרבות עתיקה, אשר נעלמה אל חולות הזמן. הנבטים, שבט נוודים מסתורי שנדד וסחר לאורך דרך הבשמים והותיר אחריו את אחד המקומות היפים בעולם, העיר האבודה פטרה.
התחקינו אחר עקבותיהם המרתקים, בשמורת ואדי רם היפיפייה, דרך סיק אל בריד ופטרה, העיר באדום.

לפוסט המלא »