לוגו האתר יום אחד

צ'ילה

"מה עוד יכול להשתבש?" חשבתי. ההגה רטט בין ידי, כאשר צלחתי את הכביש מספר 60 המשובש בדרך אל הגבול. תנאי הדרך היו קשים והנסיעה התארכה הרבה מעבר למתוכנן. נדמה היה ששלוש עשרה הקילומטרים האחרונים העוברים ב- Parque Nacional Lanin, לעולם לא יסתיימו. ממולנו התנשא Volcán Lanín.

תצפית על הר הגעש לנין
Volcán Lanín

כשהגענו למעבר הגבול Tromen Mamuil Malal, השמש כבר עמדה גבוה בשמים.

הבטתי בייאוש בתורים הארוכים להחתמת הדרכונים ביציאה מארגנטינה.

כשסוף סוף הגיע תורינו, פקיד ההגירה הביט בי בחשדנות.

"תוציאי את הדרכון הקודם שלך" לחשתי לשחף. היא איתרה אותו בזריזות בעודי מסבירה לפקיד שהחלפנו את הדרכון שלה בשגרירות ישראל בבואנוס איירס כיוון שהוא עמד לפוג תוקף.

הוא חייך בהקלה והנהן בראשו תוך כדי שהוא מעיין בקפדנות בדרכונה הישן. הוא עדכן את הפרטים במחשבו, כל כך לאט, דומה שהתהליך נמשך נצח, אחר כך הגיש לי את ארבעת הדרכונים והסביר לי את המשך התהליך במעבר עם רכב. הקשבתי בניסיון לעקוב אחרי כל ההנחיות אבל איכשהו הדיאלקט המדובר בארגנטינה נשגב מבינתי וכך יצא שבמשך שעה ארוכה עמדנו בתור הלא נכון! היינו אמורים לעמוד בתור המכוון ל- Aduana (מכס ומעבר לרכבים).

הטעות עלתה לנו בזמן יקר, וכששבנו לרכב וחצינו בנסיעה של כק"מ אחד לצד הצ'ילאני כבר נעשה מאוחר כל כך.

לפחות בצ'ילה, מעבר הגבול Cristo Paso Mamuil Malal, היה ברור יותר ועל אף שהבירוקרטיה בו רבה, צלחנו אותו בזריזות יחסית.

חשוב לדעת, בגבול נערכות בדיקות קפדניות של תיקי הנסיעה והרכבים העוברים מארגנטינה. חל איסור מוחלט של העברת פירות, ירקות ומוצרי מזון באריזות פתוחות. ניסיונות הברחה עלולים לגרור קנסות כבדים. במידה ויש ספק, עדיף להראות למפקח את מלאי המזון והוא מוודא שאין מצרכים האסורים בהעברה. המפקח שבדק את תכולת תיקנו היה איש נעים ואדיב אשר עשה ככל יכולתו לבדוק את מוצרי המזון שלנו ולהימנע מזריקתם לפח ייעודי להשמדה ללא צורך.

הכביש בצד הצ'ילאני היה סלול ונוח לנהיגה וכך נפתח לו מסע מרתק באחת המדינות היפות עלי אדמות.

עצרנו למנוחה קצרה ב- Mirador Del Lago Quillelhue. ככל שהעמקנו פנימה, הנוף הלך והשתנה, חלפנו על פני לגונות טורקיז מרהיבות, הרים מוריקים ותחושת חופש נפלאה ומשכרת אפפה אותנו.

Pucon

בשעות הערב המוקדמות הגענו לעיר Pucon. בעלת ההוסטל Nora, גברת מבוגרת וחביבה כבר המתינה לבואנו. היא הובילה אותנו לחדר לארבעה אנשים ששמרה עבורנו. הבטתי בבהלה במיטת הקומתיים נטולת המעקה. קיוויתי לא לצנוח אל מותי מתוך שינה. על אף התנאים המאוד בסיסיים בהוסטל, אהבנו אותו. בהוסטל חדרי שירותים משותפים ומטבח רחב ידיים לשימוש האורחים.

Hostel Nora: WhatsApp +56996609935

Villarrica National Park

נסענו על כביש S-887 לעבר Villarrica National Park. הכניסה לחלק הזה של הפארק נמצאת במרחק של כעשרה ק"מ מהעיר. הביקור אינו כרוך בתשלום (באזורים אחרים של הפארק הביקור כרוך בתשלום וכדאי לקבל מידע במרכז לתייר ב- Pucon).

בכניסה לפארק ניתן להתייעץ עם הריינג'רים לגבי מסלולי הטיול בפארק. כך הסתבר לנו שהנסיעה בתוך הפארק מתאימה לרכבי 4X4 בלבד ולכן בחרנו להחנות את רכבנו בכניסה ולצעוד במסלול Los Pioneros. זהו מסלול רגלי וכליל האורך כשעה הליכה לעבר תצפית מרהיבה על ההר.

בדרך חזרה, התפצלנו לשני זוגות, שחף ואני ירדנו ראשונות בטרמפ. וכפיר ואיציק הגיעו בטרמפ אחר.

נפגשנו ליד הרכב בחניה ונסענו בכביש המוביל לכיוון אתר הסקי Centro de Ski Pucón, לצערנו בגלל הרוחות החזקות אשר הלכו והתגברו, הוחלט לסגור את הרכבל העולה אל האתר.

הומלץ לנו לעלות בהליכה בת עשרים דקות בשביל חשוף ותלול. טיפות גשם גדולות החלו לרדת והיה כל כך קר. תכניתנו להתחמם עם כוס שוקולטה חם בקפיטריה שבאתר הסקי נגוזה עד מהרה.

הבטנו בדממה בנוף הנפלא, אחר כך הבטנו במבטים שואלים זה בזו, כאשר לפתע ללא מילים כולנו שעטנו בריצה חזרה לכיוון הרכב. הקור הקשה על אצבעותיי לתפקד כאשר הנעתי את הרכב בקושי רב והדלקתי את החימום. חיככנו במהירות את כפות ידינו הקפואות בניסיון נואש לחממן.

כשעשינו את דרכנו חזרה ל- Pucon הבחנו בשילוט המורה לכיוון Caburgua. השעה הייתה מוקדמת יחסית והחלטנו לנסוע לבקר ב- Lago Caburgua.

תצפית אל הר הגעש וילאריקה
Volcán Villarrica

למחרת נסענו על כביש 199 הסמוך ל- Lago Villarrica, עצרנו בתצפית על האגם ב- Parque Mirador Playa Pucará. בשלב זה עדיין לא היינו בטוחים לאן נמשיך. עוצמות הטבע בכל מקום בו עצרנו גרם לנו להרגיש שאנו רוצים וזקוקים לעוד מכל הטוב הזה שסביבנו. החלטנו להמשיך ל- Valdivia.

Valdivia

עצרנו בתצפית Mirador Letras Valdivia ונשבנו ביופיו של האזור. מצאנו מקום לינה יקר מעט אך מקסים Hotel Nueve Ríos במבנה עתיק ומשופץ בטוב טעם, הכולל ארוחת בוקר מעולה ויצאנו לחקור את העיר.

56992245913+ :Hotel Nueve Ríos

ב- Valdivia ניתן לצאת לשייט על סירות לאורך הנהר. או לטייל בטיילת הארוכה ולצפות בעופות מים ואריות ים ששוחים להנאתם במי הנהר. חלקם מטפס ומגיע לשוק המקומי Mercado Municipal Valdivia, בניסיון להשיג דגים מאת המוכרים בדוכנים הרבים.

שחף
Kelp gull

עם שקיעה, אריות הים טיפסו מן הנהר והתמקמו על הטיילת תוך כדי שהם מתקוטטים בינם לבין עצמם על מקום המנוחה שבחרו לעצמם. מעולם לא עמדנו כה קרובים לאריות הים. הזכרים גדולים, חושפים שיניים אכזריות אותן הם נועצים בזעם בזכרים אחרים אשר העלו בהם את חמתם, מותירים בהם פצעי נשיכה מדממים.

Puerto Montt

התמקמנו בדירת Airbnb, מרוחקת מעט מהמולת העיר ויצאנו להצטייד במצרכים ובציוד לו נזקקנו עבור מסלול ה- Carretera Austral.

העיר Puerto Montt, מהווה בסיס יציאה ל- Carretera Austral. בסופרמרקט Jumbo ניתן להצטייד במצרכי מזון.

בעיר ישנם סניפי בנק בהם ניתן למשוך מזומנים. הבנק המועדף למשיכה הוא Banco del Estado de Chile. בנק זה גובה עמלת משיכה נמוכה יותר משאר הבנקים בצ'ילה.

מומלץ לבקר במרכז מידע לתייר: Oficina Municipal de Turismo. השרות חינמי. ניתן לקבל מידע על היעדים המעניינים והחשובים לאורך המסלול, מפות ועדכונים חשובים.

Parque Nacional Vicente Pérez Rosales

בפארק Parque Nacional Vicente Pérez Rosales ישנם מספר מסלולים בדרגות קושי שונות.

Carretera Austral

כביש מספר 7 בצ'ילה (מסומן CH-7) זכה לכינוי Carretera Austral. בעבר הכביש נודע בשם "דרך הנשיא Pinochet".

הכביש משתרך לאורך 1,240 ק"מ. הוא מתחיל ב- Puerto Montt, חולף על פני נופים מגוונים המשתנים ככל שמדרימים. בחלקו הצפוני הכביש סלול ונוח לנהיגה ובהמשך הופך לדרך עפר קשה ומאתגרת. הגשמים העזים חורצים בורות עמוקים בדרך העקלקלה. באזורים מסוימים הכביש מסוכן לנהיגה ומצריך מידה רבה של ריכוז ותשומת לב.

היום הראשון למסע:

העמסנו בזריזות את הרכב. תדלקנו את מיכל הדלק במלואו ויצאנו לעבר כביש 7, תחילת ה- Carretera Austral. התרגשות רבה אחזה בי. אם מישהו היה אומר לי שישה ימים קודם לכן שנעשה את דרכנו לאורך הכביש הזה, הייתי מביטה בו בספקנות.

נסענו 46 ק"מ בכביש סלול לכיוון Caleta La Arena, שם עלינו למעבורת ל- Caleta Puelche.

המעבורת של חברת TRANSPORTES DEL ESTUARIO, פעילה 24 שעות ביממה ואין צורך להזמין מקום מראש. נעמדים בתור, משלמים במזומן ועולים למעבורת על בסיס מקום פנוי. לוחות הזמנים משתנים על פי העונות וניתן לבדוק את זמני יציאת המעבורת ואת העלויות לפי סוגי רכב או עבור נוסע, באתר האינטרנט של החברה.

ההפלגה ארכה כחצי שעה, במהלכה חלפנו על פני נוף מרשים. משם המשכנו בנסיעה לכיוון Hornopirén. תכננו לבקר ב- Parque Nacional Hornopirén, אולם מאחר ושכרנו רכב נמוך, עם הנעה קדמית, נאלצנו לוותר שכן הדרך המובילה אל הפארק מיועדת לרכבי 4X4 בלבד.

העיירה הקטנה Hornopirén, נחשבת לשער הצפוני של ה-Carretera Austral. העיירה מציעה מבחר רב של מקומות לינה. במרכז העיירה ישנו סופרמרקט קטן וסניף בנק למשיכת כסף.

מצאנו מקום לינה ב- Hosteria Rublas. בקתת העץ קטנה ובסיסית אולם מצוידת היטב. עלות הלינה לארבע נפשות 50,000 פסו צ'יליאני. יתרונה הגדול במיקומה הסמוך לשרות המעבורת של חברת Somarco Ferry.

טלפון: Hosteria Rublas: 02902493964

לקראת ערב, יצאנו לסייר בסביבה. במים שייטו להם מינים שונים של ברווזים, אווזים, ברבורים, קומוראנים ושלדגים.

המעבורת
המעבורת ל- Leptepu

לשרות המעבורות של Somarco Ferry החוצה מ- Hornopirén ועד Caleta Gonzalo חשוב מאוד להזמין מקום מבעוד מועד. רצוי ימים אחדים לפני מועד ההפלגה המתוכנן. אנו ביצענו את ההזמנה במשרדי החברה ב- Puerto Montt ולמזלנו הרב, הייתה זמינות למעבורות בתאריך שרצינו. אולם בעונת התיירות, ספונטניות עלולה להיות הימור רציני. פרטים על שרות המעברות, עלויות וזמינות ניתן לקבל גם באתר האינטרנט של החברה.

לרכישת כרטיסים אונליין ניתן להיכנס לקישור: www.barcazas.cl

היום השני למסע:

הגענו למזח שעה טרם ההפלגה כפי שהתבקשנו. בכביש הגישה אל המעבורת, כבר המתין תור ארוך של רכבים בסדר מופתי.

המעבורת יצאה בזמן.

רוח קרה הבריחה אותנו פנימה לתוך אולם הנוסעים החמים.

ההפלגה ארכה שלוש וחצי שעות. המעבורת חלפה על פני האי Isla Pelada ועל פני האי Isla Llancahué. בהמשך היא צלחה על פני פיורדים מרשימים, Fiordo Quintupeu ו- Fiordo Cahuelmó. במרחק קיפצו מידי פעם דולפינים, בעוד בשמים מעלינו, התעופפו עופות ים אשר צללו מידי פעם אל הקצף הלבן שהותיר מאחוריה המעבורת הגדולה.

כאשר הגענו ל- Leptepu. הסדרנים כיוונו אותנו לירידה בצורה מסודרת מהמעבורת. נסענו במשך כעשרים דקות בדרך עפר סבירה אל Fiordo Largo, שם עלינו על המעבורת הנוספת שכבר המתינה לנו. לאחר ארבעים וחמש דקות הפלגה, הגענו ל- Caleta Gonzalo.

המשכנו בנסיעה עד Chaitén. עיר קטנה ונעימה. גם היא מציעה מבחר מקומות לינה, אולם בעונה רובם עמוסים למדי. מצאנו מקום לינה בבקתה נקיה ונעימה במיקום מצוין, במתחם הבקתות Cabañas Central Chaitén הממוקם סמוך לכיכר המרכזית, בנק Banco del Estado וסופרמרקט. עלות הלינה לארבע נפשות: 70,000 פזו ציליאני.

טלפון: 56968107042+ :Cabañas Central Chaitén

בערב, כפיר ואני צעדנו לאיטנו לאורך הטיילת. נהנו מזמן האיכות שלנו ביחד ומהאוויר הקר והנקי. השקיעה המרהיבה מעל האוקיינוס השקט, השאירה אותנו נפעמים.

לאורך הטיילת ישנן עמדות תצפית עם משקפות נייחות והסברים על מיני הליוויתנים והדולפינים הפוקדים את האזור.

Barnacles

על הסלעים החשופים בחוף בעת השפל מצאנו מושבות של בלוטי ים. אלו הם מיני סרטנים זעירים הנקראים Barnacles, על גבי הקונכייה שלהם חרוטים ציורים ייחודיים. מין ייחודי זה נחקר על ידי דרווין בשנות החמישים של המאה התשע-עשרה. במהלך ההתפתחות האבולוציונית של אורגניזם זה, אבדה יכולת ההליכה שלהם. ה-Barnacles חי כל חייו בתוך הקונכייה שלו, כאשר המים מכסים אותה בזמן הגאות, היא נפתחת והוא צד את הפלנקטון אשר מגיע לפתחו בעזרת צבתותיו הקטנות.

על מנת להתרבות הוא שולח את איבר מינו הארוך החוצה, הוא נחשב למין בעל איבר הרבייה הארוך ביותר ביחס לגודלו.

סרטנים זעירים שחיים בתוך קונכייה זעירה הנקראת בלוטי ים
Barnacles

במים הרדודים, מינים רבים של עופות מים שלו את טרפן באור הדועך לאיטו. בשעה תשע וחצי בערב, אור אחרון דעך אל קו האופק של מימי האוקיינוס השקט.

ציפור Eurasian Whibrel
Eurasian Whibrel

פארק שעשועים נגיש

עשינו את דרכינו חזרה על הטיילת הארוכה. התרגשנו למצוא פארק שעשועים חדש מונגש לילדים עם צרכים מיוחדים. הייתה זאת פעם ראשונה שבה מצאנו ביבשת הדרומית, פארק מונגש כה גדול ומטופח.

זוג מגלן חום צוואר
מגלן חום צוואר – Theristicus udatus
ציפור מגלן חום צוואר
Buff neked ibis

למחרת, בשעת בוקר מוקדמת המשכנו במסענו לאורך Carretera Austral, אחרי שהקפדנו לתדלק את מיכל הדלק.

קטע הכביש באזור זה היה משובש למדי.

עצרנו ב- Parque Nacional Pumalín Douglas Tompkins. הכניסה לפארק אינה כרוכה בתשלום.

ישנם מספר מסלולים בעלי דרגות קושי שונות. בחרנו במסלול הליכה מעגלי, קליל ויפה: Sendero Ranita de Darwin. אורכו 3 ק"מ.

משם המשכנו דרומה לכיוון Puyuhuapi, נסענו על גשר תלוי מעל Rio Yelcho רחב הידיים, הנשפך אל הלגונה Yelcho בעלת גווני טורקיז בהיר.

גשר מיתרים תלוי מעל הנהר
Suspension bridge over Yelcho Lake

לפתע שחף הסבה את תשומת ליבנו לקרחון עצום, תכלכל הנישא מעל צמרות העצים. נשמתנו נעתקה. היה זה מחזה מרהיב.

תצפית על קרחון
Glaciar Ventisquero Yelcho

בשעת ערב הגענו ל-Puyuhuapi, כפר קטן ופסטורלי הממוקם לצד פיורד ולגונה מרהיבים. לנו ב- Hostería Alemana, בחדר מקסים ומרווח המתאים לארבעה אורחים. מחיר הלינה אומנם יקר 78,000 פזו צ'יליאני, אולם כלל ארוחת בוקר טעימה ומפנקת. היה קשה לעזוב אולם היה עלינו להמשיך במסענו.

היום השלישי למסע:

בטרם יצאנו לביקור ב- Parque Nacional Queulat, ביצענו הזמנה באתר האינטרנט כנדרש. חשוב לבצע הזמנה טרם ההגעה מכיוון שאין באזור קליטת אינטרנט.

באתר הרשמי, ניתן להתעדכן בשעות וימי הפתיחה של הפארק, לבצע הזמנה, לאחר קבלת אישור ביצוע ההזמנה בדואר אלקטרוני, ניתן להגיע לפארק. להציג את אישור ההזמנה ולשלם במזומן בלבד.

לביצוע הזמנה באתר הפארק, יש להיכנס לאתר הרשמי aspticket.cl.

הדרכה לביצוע ההזמנה לביקור ב- Parque Nacional Queulat:

בלשונית Precios, יש לבחור ב- Parque Nacional Queulat. בדף תוצג טבלת מחירים. יש לגלול את הדף למטה וללחוץ על לשונית: Comprar. כעת יש לבחור ב- Parque Nacional Queulat (Reserva). בחלונית Sector לבחור באפשרות השנייה: Sector Ventisquero Colgante. להמשיך להזין פרטים כנדרש, בתום התהליך, ההזמנה תשלח לתיבת הדואר האלקטרוני. את ההזמנה יש להציג בכניסה ולשלם במזומן.

מסלולי טיול ב- Parque Nacional Queulat

על מנת להגיע לכניסה לפארק, המשכנו דרומה בכביש 7, כ- 23 ק"מ אחר-כך פנינו לכביש עפר. המשכנו בנסיעה של קילומטר וחצי עד לכניסה. שם קיבלנו הדרכה לגבי מסלולי הטיול באתר.

חצינו ברגל את הגשר התלוי. ופנינו לטפס אל Mirador Ventisquero Colgante. תצפית אל הקרחון התלוי. הטיפוס ארך כשעה וחצי. מזג האוויר הבהיר השתנה לפתע. השמיים התכדרו בעננים כבדים וכאשר הגענו סוף סוף לרום ההר העננים כבר כיסו לחלוטין את הקרחון העצום. סירבתי לעזוב את התצפית. חדורת אמונה שהרוח תגרום לחלון קטן ממנו נוכל להשקיף על הקרחון. חצי שעה אחר כך, הקרחון נחשף לרגע קט.

ירדנו חזרה ופנינו למסלול המוביל אל הלגונה, אשר אומנם איבדה מגווני הטורקיז הצלול שלה בעקבות גשם הזלעפות שניתך אך לא איבדה מקיסמה.

כאשר יצאנו מהפארק כבר היה מאוחר. קצת הצטערתי של נשארנו לילה נוסף ב- Puyuhuapi. המשכנו דרומה, עצרנו בבית קפה קטן ב- Lago Verde להתרעננות קלה. המשכנו דרומה ועצרנו להשקיף על Laguna de las Torres, מזג האוויר הקודר לא גרע מיופיו העוצמתי של הטבע.

צ'וקאו טפאקולו, הציפור הלאומי של צ'ילה
Chucao tapaculo

בשעה תשע וחצי בערב הגענו סוף סוף ל- Coihaique. לנו בהוסטל Hostel Las Quintas, להוסטל מראה משונה למדי, אולם החדרים נקיים וחמימים. Aurelia בעלת ההוסטל החביבה, הסכימה לשמור עבורנו שני חדרים ללא העברת פיקדון, על בסיס אימון וקבלה את פנינו בחמימות רבה. גשם הזלעפות החל לרדת שוב, בעודנו מחנים את הרכב בתוך החניה החשוכה.

מחיר עבור ארבע נפשות בשני חדרים, כולל ארוחת בוקר: 110,000 פזו צ'יליאני.

Aurelia: WhatsApp +56672231173

היום הרביעי למסע:

התעוררנו ליום גשום, ערפל כבד כיסה את ההרים. החלטנו להמשיך בדרכנו דרומה בתקווה שיחול שיפור במזג האוויר. חלפנו על פני Cerro Castillo, הבחנו אך בקושי בתצורות הטבע היפות של פסגות ההרים.

נאלצנו לוותר על ביקור בשמורת הטבע, תנאי מזג האוויר לא אפשרו לנו לעצור אפילו על מנת לצלם. הכביש הבוצי והבורות העמוקים העלו דאגה בליבנו.

המשכנו דרומה בתקווה להגיע ל- Puerto Río Tranquilo. השעה התאחרה ומזג האוויר הסוער, הקשה על ההתקדמות. מרגע לרגע היה נראה שניאלץ ללון לצד הדרך.

לרגע הסבתי את מבטי ימינה. "תראו את הבקתות האלו" אמרתי בשקט. עצרתי את הרכב וארבעתנו בהינו בשתי בקתות. דמות הציצה מהחלון וסימנה לנו מרחוק להתקדם פנימה.

למרבה המזל, אחת הבקתות הייתה פנויה. המתנו דקות אחדות עד שיסיימו לנקות אותה והכנסנו את חפצינו.

הבקתות חדשות, יפות ומשקיפות אל Lago General Carrera. מפי הבעלים למדנו שהם פתחו לאחרונה את מקום האירוח שלהם. ובנו הכל במו ידיהם.

Piedra de Cóndores: +56994788279

באזור אין קליטת אינטרנט וכך מצאנו את עצמנו משחקים בקלפים ומבלים את הערב ביחד. חלף זמן כה רב מאז הפעם האחרונה שבילנו כך ביחד.

היום החמישי למסע:

בבוקר מוקדם המשכנו ל- Puerto Río Tranquilo. העיירה הקטנה סבלה קשות מנזקי הסופה העזה. במשך שעות ארוכות היו מנותקים מחשמל וצינור המים הראשי נשבר ונסחף בשיטפון. ליבי עלץ בקרבי שהתעכבנו בדרך ובחרנו לישון ב- Piedra de Cóndores, לא היינו רוצים למצוא את עצמנו בהוסטל בלי אפשרות להתקלח או להדיח את המים באסלה .

בינתיים התבשרנו שקטע כביש בדרך ל- Chile Chico, נחסם לתנועה מאחר והוצף בעקבות הגשמים העזים באזור וקרס.

לא רצינו להישאר בעיירה המנותקת מחשמל ומים אולם גם לא רצינו לקבל החלטות נמהרות. הבטנו באגם Lago General Carrera. מי האגם נראו סוערים מעט, החלטנו לצאת לסיור השייט הקצר ל- Catedral de Mármol.

לאחר סקר קצר בין הסוכנויות הרבות, בחרנו לצאת דרך סוכנות Marmol expediciones agencia de viajes. המחיר למשתתף: 15,000 פזו צ'יליאני.

לפני היציאה לשייט ציידו אותנו במעילי גשם ארוכים וחגורות הצלה.

הסיור כולל הדרכה בספרדית ואנגלית, שייט במי טורקיז צלולים אל תצורות סלע יפיפיות אשר המים חצבו ויצרו מראות מיוחדים כגון: מערות שיש, קתדרלת שיש וגולת הכותרת: קפלת שיש.

במהלך הסיור זכינו לראות זוג קונדורים מקנן במדף סלע גבוה המשקיף על קתדרלת השיש. וזוג קונדורים נוסף דאה מעל ראשינו.

כאשר חזרנו מהסיור התבשרנו שהדרך ל- Chile Chico, נפתחה לתנועה. הזמנו במסעדת Casa Bruja, ארבע מנות דג סלומון ארוזות. מחשש שמא תחסם הדרך בשנית ונאלץ לישון באחת מהבקתות בדרך, החלטנו ליתר ביטחון להצטייד בעוד מזומנים, משכנו כסף מכספומט של Banco Santander, בעמלה שערורייתית של 75 ₪ למשיכה ומיהרנו לצאת דרומה לכיוון Chile Chico.

העבירות בכביש הייתה קשה עד כמעט בלתי אפשרית. בנסיעה איטית מאוד הצלחנו להתקדם.

השעה התאחרה מאוד לכן החלטנו לעצור בכפר קטן ונפלא Puerto Guadal.

התמקמנו בשלושה חדרים ב- Hosteria Huemules, חדר זוגי וחדר קטן לכל ילד. חדרי השירותים משותפים אולם השהות בחדרים נפרדים מילאה את ילדנו באושר צרוף. מחיר הלינה 20,000 פזו צ'יליאני לאדם, כולל ארוחת בוקר טעימה ומגוונת.

Larisa: +56998256731

היום השישי למסע:

בדרך ל- Chile Chico עצרנו ב- Río las Dunas, הנהר רחב הידיים זרם בשצף קצף בגווני טורקיז. מזג האוויר התבהר.

ככל שהתקדמנו, הנוף השתנה והפך אט אט לנוף מדברי.

ב- Chile Chico, שכרנו בקתה גדולה ומרווחת עם חדר נפרד לכל אחד מאתנו ב- Iz snova, עלות הלינה לארבעה נפשות 60,000 פזו צ'ילאני. במקום ניתן לקבל שרותי כביסה תמורת 10,000 פזו צ'ילאני.

את יתרת היום העברנו במנוחה בבקתה ובשוטטות קצרה בעיר. הנסיעה האינטנסיבית ברכב קטן במשך שעות, גרמה לאווירה מתוחה בנינו. כולנו הינו זקוקים למעט פרטיות.

היום השביעי למסע:

התעוררנו מאוששים חדורי מרץ ליום האחרון שלנו במסלול ה- Carretera Austral.

יצאנו לעבר Cueva De Las Manos Reserva Nacional Lago Jeinimeni (חשוב לא להתבלבל עם מערת הידיים הנמצאת בפרובינציית סנטה קרוס בארגנטינה).

כיצד להגיע ל- Cueva De Las Manos Reserva Nacional Lago Jeinimeni?

הגישה לשמורת הטבע קשה ומומלצת ברכב 4X4, יחד עם זאת אם נוהגים לאט ובזהירות ניתן להגיע גם ברכב 2X4.

יוצאים מ- Chile Chico לכיוון הגבול בדרך Ruta 265 לאחר כשני ק"מ מגיעים לצומת קטנה, פונים ימינה לכביש עפר X-753, לאחר כ- 25 ק"מ מגיעים לעליה תלולה.

העלייה לאתר ברכב משפחתי מאתגרת וקשה מאוד. דומייה השתררה ברכב כשהוא זינק למעלה מחליק מעט על העפר הרטוב והבורות העמוקים, משמאלי נפרשה תהום עמוקה.

"את יכולה לעשות את זה" לחשתי לעצמי בשקט כשהרכב החליק מעט הצידה, הרכב שאג "אין לך ברירה את חייבת לעשות את זה" צעקתי על עצמי בשקט.

"תחשבי על כל החלומות שלנו אמא" קרא כפיר בעידוד.

הרכב צלח את הבור העמוק וזינק בעלייה התלולה.

נשמנו לרווחה, ואז מעבר לעיקול המתינה לי עליה קשה אף יותר.

"אל תסתכלי על התהום, אל תסתכלי על התהום" חשבתי. בתקווה ששום רכב לא יגיח מולי. הצלחתי! בשלב זה התלבטתי אם להמשיך בעלייה או לחזור אחורה, החלטנו להמשיך, נראה היה שעברנו את הדרך הקשה ואכן הגענו עד מהרה אל החניון.

נקודות עניין לאורך המסלול המעגלי

המסלול המעגלי אורך כשבעה וחצי קילומטר. מנקודת היציאה למסלול פנינו שמאלה בדרך עוצרים ב- Alero

משם ממשיכים ל- Piedra Clavada, עוצרים בתצפית מרהיבה ב- Portezuelo. יורדים לעבר Cueva de Las Manos.

ציפור Austral thrush
Austral thrush

Cueva de las Manos

במערה ניתן למצוא ביטויי אמנות בת 10,000 שנה, המכונה "סגנון האמנות הפטגוני".

אמנות זאת נחשבת לעתיקה ביותר בדרום אמריקה. היא נעשתה על ידי אבות אבותיהם של ה- Tehuelches.

בין הפריטים המצוירים על דפנות המערה, ניתן לזהות כפות ידיים וגוואנקו אדום בעל צוואר ארוך במיוחד.

השימוש במגוון צבעים מעיד על תקופות שונות: הציורים בגווני ירוק וכחול הם מתקופה מאוחרת יותר מאשר הציורים בגווני אדום, שחור, לבן וצהוב.

בזכות היותו ממוקם בפטגוניה המבודדת, האתר נשמר עד אשר נחשף על ידי הגיאולוג הגרמני Max Yunge ותואר בשנת 1980 על ידי Hans Niemeyer.

למרבה הצער, כתוצאה מהעדר הגנה, הושחת האתר בוונדליזם.

משם השביל יורד לכיוון Valle Lunar ואז משתדלים לא לאבד את השביל שלפתע נעלם מן העין וחוזרים לנקודת המוצא.

תצפית על אזור שמכונה עמק הירח
Valle Lunar

נסענו למעבר הגבול Paso Río Jeinemeni. מעבר הגבול היה ריק מאדם ותוך דקות בודדות סיימנו את החתמת הדרכונים ומסמכי הרכב. ממשרד ההגירה בצד הארגנטינאי נמצא במרחק 6 ק"מ משם.

הבטתי על התמרור המורה בכיוון עיירת הגבול הארגנטינאית Los Antiguos.

נשמתי עמוקות. תם מסלול ה- Carretera Austral! עוד חלום ישן הוגשם.

אולי יעניין אותך גם...

אישה מקומית מקהילת הנשים הצוללות צלילה חופשית באי ג'ג'ו שבקוריאה

האי ג'ג'ו – אומנות הצלילה החופשית של נשות הים

באי ג'ג'ו הסמוך לחופיה של קוריאה הדרומית, התפתחה לאורך השנים קהילת נשים המכונות "האניאו" נשות הים. הן פיתחו מסורת צלילה חופשית לעומק ולצידה התפתחה מסורת ותרבות מרתקת הנמצאות בסכנת העלמות.
מי הן נשות הים המסתוריות? קראו במאמר

לפוסט המלא »
שחף מאופרת ולבושה כמאיקו

עולמן המסתורי של המאיקו והגיישה

ליפן מסורת תרבותית מרתקת וייחודית.
בתרבות המסורתית העכשווית תפקיד הגיישה להיות מעין מארחת על מנת להנעים את זמנו של הלקוח ולשחררו מטרדות היום. בנוסף, הן משמשות כמדריכות לתוך עולם התרבות היפני, בריקוד, נגינה או שירה, בטקסיות מסורתית ועוד.
גיישה מתחילה את הכשרתה לתפקיד בתור מאיקו, כאשר היא נערה צעירה בת 15. במשך 5 שנים היא מתמחה במגוון מקצועות אומנות.
עם סיום לימודיה היא תוכר כגיישה.
עולמן של המאיקו נראה נוצץ אולם ישנו צד אפל המעיב על חיי הזוהר שלהן.

לפוסט המלא »
ארה כחולה בביצות פנטנל - צולם בשנת 2017

ברזיל

היה זה ביקורינו השני בברזיל, נראה היה שזה סיום נאות למסע שהתחיל אי שם בשלהי קיץ 2017.
יקבים ועיירות ציוריות היוו תפאורה מושלמת לימים מרגשים.
עבורי זהו הביקור הרביעי במדינה היפה והקסומה ולראשונה בחיי הרגשתי שזהו, סוף סוף, אני יכולה להניח לה ולחקור מקומות חדשים.

לפוסט המלא »
תצפית על הקרחון פריטו מורנו

ארגנטינה – אל "ארץ בעלי הרגליים הענקיות"

מסע אל נופיה העוצמתיים של פטגוניה. טרקים בין לגונות טורקיז ותצפית על הר הפיץ רוי. תצפית על קרחון פריטו מורנו המכונה הקרחון המתנפץ ומסלול הליכה על הקרחון.
מופעי טנגו ברחוב ולסיום ביקור מרגש במפלי האיגואסו המרהיבים.

לפוסט המלא »
כוס המחילות עומד על גזע עץ

ארגנטינה

ארגנטינה – מולדת הטנגו, ארוחות אסדו ערב לחיך ויין משובח אל מול נופים עוצרי נשימה.
חלקו הראשון של המסע.

לפוסט המלא »
להקת פלמינגו ג'יימס

בוליביה

בוליביה הייתה הפתעת המסע שלנו. פתחנו בטיול באי השמש שבאגם טיטיקקה.
את השנה האזרחית החדשה קיבלנו בלה פאז. טיילנו בעמק הירח ובשוק המכשפות הקריפי.
זכינו למפגש מרגש עם הכורים במכרות פוטוסי, למדנו על אורח חייהם, עבודתם הקשה והאמונות שלהם.
ביקרנו בסלאר דה איוני הבלתי נשכח והלגונות ולסיום סיירנו ביקבים של בוליביה והרמנו לפרידה כוסית סינגני, המשקה הלאומי והמושלם של בוליביה

לפוסט המלא »
פסגת ההר הצעיר מתנשאת מעל חורבות העיר מאצ'ו פיצו

פרו

Chiclayo הצצתי בגוגל מפות, ככל שהאוטובוס התקרב לעיר Chiclayo, התחושה המבשרת רעות, גדלה והתעצמה בתוכי. כשהגענו לבסוף, שלוש שעות אחרי הזמן שנאמר לנו. מצאנו את

לפוסט המלא »
קוליברי ורוד-אוזן נוצץ

אקוודור

מעבר הגבול קולומביה אקוודור – Rumichaca International Bridge חצינו את גשר הידידות והגענו לכניסה למשרדי ההגירה בצד האקוודורי. התבשרנו שביום הקודם בוטלו תקנות הקורונה ואין

לפוסט המלא »
תוכי Orange-chinned Parakeet

קולומביה – זיכרונות ותקוות

חלקו האחרון של הביקור במדינה הכי אהובה עלי בעולם כולו: קולומביה!
בחלק זה של המסע, הציף אותי גל געגועים לחברים מהעבר. בקרנו בקאלי, פופאין, סן אגוסטין ופסטו.
בדרכנו לאקוודור, עצרנו לבקר בבזיליקת Santuario de Las Lajas היפיפייה.

לפוסט המלא »
אומיירה סנצ'ז כפי שהוצחה לפני מותה על ידי הצלם הצרפתי פרנק פורנייה

קולומביה – הטרגדיה בעקבות התפרצות הר הגעש רואיז

סיפורה הטראגי של הנערה הקולומביאנית אומיירה סנצ'ז בעקבות התפרצות הר הגעש בשנת 1985 הסעיר את העולם כולו. הצלם הצרפתי פרנק פורנייה הנציח אותה במצלמתו שעות אחדות לפני מותה. תמונתו האייקונית משמרת את זכרה ומספרת את הטרגדיה שלה ושל כפרה.

לפוסט המלא »
תצפית על פסגת הר הגעש רואיז

קולומביה – עמק הקפה

מעולם לא אהבתי את טעמו המריר של הקפה ובכל זאת, הקפה של קולומביה הצליח להרטיט את בלוטות הטעם שלי. אני נהנית לשאוף לקרבי את הארומה

לפוסט המלא »
כרבולתן הסלעים

קולומביה – שבוע בגן עדן

Jardín הכפר הצבעוני והפסטורלי לא היה בתכניות שלנו. כשהבטנו במפה כדי לתכנן את המשך טיולנו, הבנו שעל מנת להימנע משעות נסיעה ארוכות ומתישות, מוטב יהיה

לפוסט המלא »
תצפית על מאגר המים

קולומביה – העיירה הכי צבעונית בעולם!

סיפורה המרתק של העיירה גואטפה. עיירת תיירות יפיפייה וצבעונית אשר עלתה על המפה בזכות מונוליט גרניט המתנשא מעל מאגר מים קסום ומשקיף אל הכפרים באזור.
מגואטפה ניתן לצאת לסיור אל שרידי הכפר פניול ולהריסות האחוזה של פבלו אסקובר.

לפוסט המלא »
הגרפיטי הנחבא מעט מהעין, מעלה מסר חשוב של שוויון וחופש לתושבי הקומונה האפרו-קולומבינית אשר במשך שנים רבות הופלו לרעה.

קולומביה – "עיר האביב הנצחי"

אמנם הלילות בעיר מדיין היו מפוקפקים אולם הימים היו מרתקים!
הפעם חוש ההומור המשובח והיצירתיות המדהימה שייכים לפבלו אסקובר, ברון סמים ונרקו-טרוריסט מהאכזרים שידעה האנושות.
קראו על סיפורו המדהים של אסקובר ועל סיפורה המרגש של קומונה 13.

לפוסט המלא »
מצנחי רחיפה בצ'יקאמוצ'ה

קולומביה – מרחפים בין עבר להווה

בחלקו השני של מסענו בקולומביה, הגענו לפסטיבל העפיפונים שהתקיים ב- Villa de Leyva, עיירה קטנה וקסומה. בסמוך לעיירה נמצאים שרידיו של מאובן פליוזאורוס.
בעיירה סאן חיל, גלשנו במצנחי רחיפה מעל הקניון השני בעולם.

לפוסט המלא »
ציור קיר של אישה צעירה ופרפר

קולומביה

הנחיתה בקולומביה הציפה בי זיכרונות מרגשים מן העבר. לשמחתי שני המתבגרים שלי התאהבו במדינה המשוגעת והמיוחדת הזאת, באנשיה הצבעוניים ובתרבות המרתקת. לגמרי במקרה נקלענו לטקס ההשבעה ההיסטורי של נשיא קולומביה השנוי במחלוקת גוסטבו פטרו. שמענו את הקולות בעד ונגד ונשארנו עם תפילה בלב, שאנשיה של המדינה האהובה עלינו יזכו למנהיג טוב שיוביל אותם לחיי בטחון ושלווה.
במבחן הזמן, נראה שהמתנגדים אשר השמיעו קולם במחאה צדקו.

לפוסט המלא »
שחף וכפיר בשיעור גלישה

קוסטה ריקה

קוסטה ריקה – אחד המונחים שכדאי להכיר לפני ביקור בקוסטה ריקה הינו: ¡Pura Vida! פירושו המילולי: "חיים טהורים" אולם זוהי אינה סתם אמירה, זוהי דרך חיים!
חלקו הראשון במסע אל קוסטה ריקה ואוצרותיה

לפוסט המלא »
כפיר גולש במורד ההר

ניקרגואה

ניקרגואה – מדינה שידעה מלחמת אזרחים אלימה וקשה, עוני וסבל רב עליה למדנו בסיור שקיעה "ההיסטוריה האפלה"
טיול הרפתקאות אל הר הגעש הפעיל Cerro Negro וגלישה על לוח עץ במורדותיו.

לפוסט המלא »
שלושה תוכי ארה ארגמנית על ענף

הונדורס

הונדורס – חורבות קופן והצד האפל של שליטיה.
פרויקט שימור תוכי המקאו.
צלילות ושחיה עם שנורקל באי אוטילה וטרגדיית זיהום האוקיינוס.

לפוסט המלא »
טחן נקוד

מערכת שונית המחסום המסו – אמריקאית

מערכת שונית המחסום המסו-אמריקאית (MBRS או MAR) היא המערכת האקולוגית הגדולה ביותר של השונית באמריקה והשנייה בגודלה בעולם אחרי שונית המחסום הגדולה באוסטרליה. גודלה כ- 1,000 ק"מ מצפון חצי האי יוקטן במקסיקו ועד לחופי בליז, גואטמלה והונדורס. היא מרוחקת כ- 300 מטר מקו החוף ומורכבת מסדרה של שבע שוניות אלמוגים קשים ורכים המשמשים בתי גידול למגוון עצום של מינים ימיים.

לפוסט המלא »
במכתש של Volcán de Santa Ana יש לגונה בגווני טורקיז בהיר

אל סלבדור – שחר חדש מפציע

אל סלבדור – המדינה שהייתה מוכרת בגלל מלחמת האזרחים הקשה, אלימות ועוני רב, שינתה את פניה.
פגשנו אנשים ידידותיים וטובי לב.
השינוי ניכר בכל פינה במדינה הקטנה והיפה.
גם הפעם גולת הכותרת של מסענו היה ביקור בהר געש אשר במכתשו לגונה יפה בגווני טורקיז.

לפוסט המלא »
זריחה - קרן שמש ראשונה מאירה

גואטמלה

גואטמלה – טיקאל האתר הארכיאולוגי המרתק, ערים עתיקות, כפרים ססגוניים המשמרים על תרבות ומסורת. אגם אטיטילן הציורי,
הרי געש מרשימים וחוויות בלתי נשכחות

לפוסט המלא »
קוף עכביש

בליז

חגיגות בר המצווה לכפיר ביעד קסום ומרגש האי סן פדרו. לאחר צלילות מרתקות והמאתגרות בשונית המחסום המסו אמריקאית, הפלגנו לאי קולקר. נפעמנו מבתי הגידול הרבים והמגוונים באי ובים.
המשכנו לביקור מיוחד בפנים היבשת וחווינו טיולים מרהיבים אל עומק האדמה.

לפוסט המלא »
מראה מיסטי שנוצר כאשר קרן שמש חודרת למערה ומאירה את השכבות העליונות של המים הצלולים.

מקסיקו – לצלול במסתורי הסנוטס

מקסיקו היא ביתם של כמה מאתרי הצלילה הייחודיים והמרתקים ביותר בעולם – אתרי צלילה ב- Cenotes. מרבית הסנוטס ממוקמים בחצי האי יוקטן.
הצוללים חווים תחושת ריחוף במרחב הקסום של מערות תת קרקעיות בנות אלפי שנה.
מרחב זה משלב תופעות טבע ייחודיות והיסטוריה מרתקת.

לפוסט המלא »
ציור קיר של פומה

מקסיקו

Ciudad de México "אמא, את מתרגשת?" כפיר שאל, מבטו חקר את פני. היססתי לרגע. מזה שעות אחדות תחושת בטן מבשרת רעות העיקה עלי. "אני מניחה

לפוסט המלא »
עיטם לבן ראש

ארצות הברית – ריצ'מונד

הגענו מוקדם לתחנה המרכזית, במטרה להספיק לשקול את תיקי הגב הכבדים ולעמוד בתור בתקווה לתפוס מקומות ישיבה מוצלחים. גשם החל לרדת. "מזל שהקדמנו!" חייכנו בהקלה,

לפוסט המלא »
האגם בסנטרל פארק, העצים מסביב בצבעי שלכת אדום זהוב וירוק

ארצות הברית – ניו יורק

ניו יורק מרתקת ומיוחדת. נדמה שהעיר לא נחה לרגע. יש בה שלל מוזיאונים מרתקים. חנויות שוקולד מיוחדות וקונדיטוריות משובחות. הסנטרל פארק בצבעי שלכת נפלאים.
כל אלו ועוד מהווים תפאורה נהדרת לתחילת מסענו החדש ביבשת אמריקה.

לפוסט המלא »
מוזיאון האשליות בתל אביב-שחף כאילו אוכלת את כפיר מתוך צלחת

מסע חדש בפתח

החזרה לארץ הותירה אותנו מבולבלים ואומללים. נדמה היה שבשנתיים בהם נעדרנו הכל השתנה ללא היכר.
לאחר תקופת החלמה של בתנו, הבנו שנכון לנו לשוב אל המסע. הפעם אל צדו האחר של כדור הארץ, אל יבשת אמריקה.

לפוסט המלא »
ציור גרפיטי של ילד יושב על המדרכה וראשו מכוסה בדלי

לאוס – פרידה

המסע שלנו בלאוס הגיע אל קיצו. נפרדנו בעצב מחברינו היקרים.
נפרדנו מחפצנו הרבים, את חלקם מכרנו ואת חלקם תרמנו.
יצאנו למסע הארוך הביתה. מסע שנמשך שבעה ימים ארוכים ומטלטלים רגשית ופיזית.

לפוסט המלא »
בודהה

לאוס – חגיגות השנה החדשה

חגיגות השנה הבודהיסטית בלאוס, משלבות מסורות עתיקות לצד מסיבות מים פרועות רוויות אלכוהול ואוכל.
אחרי החגיגות ההמוניות, התפרצה מגפת הקורונה. לאחר תקופת סגר קצרה חזרנו לשגרה נפלאה.
היו אלו הימים האחרונים שלנו במדינה שהפכה להיות לנו לבית שני.

לפוסט המלא »
ספינת אור - בצורת דרקון לבן

לאוס – חגים ופסטיבלים

לאוס – מסורות עתיקות ומרתקות נשמרות לאורך דורות.
המקומיים מציינים ימים חשובים בלוח השנה הבודהיסטי וגם חגיגות האלווין, חג המולד והשנה האזרחית החדשה.
בלואנג פראבנג מתקיימים אירועי התרמה לבית החולים לילדים ופסטיבלים של אוכל ופולקלור מקומי.

לפוסט המלא »
גרפיטי של TONA HIDE N SEEK

לאוס – אמנות רחוב

במרחב הציבורי מפוזרות עבודותיו הייחודיות של האומן TONA.
יצאנו לחקור מיהו האמן ומהם המסרים אותם הוא מעביר באמצעות יצירותיו.

לפוסט המלא »
נזירים צועדים בלואנג פראבנג, לאוס בדרכם לקבל מנחות.

לאוס – מרגישים בבית

הזמן חלף ואנו הסתגלנו לחיים החדשים שלנו בלואנג פראבנג.
מיום ליום הכרנו טוב יותר את האזור ואת תושביו.
הכרנו מקומות יפים לטיול. מסעדות ובתי קפה לסעוד ולציין ימי הולדת.
מאפיות, שווקים, בתי ספר, חוגים, בתי חולים (לצערנו) ועוד.
במדריך "לאוס – מרגישים בבית", ריכזנו את המידע כדי לסייע למבקרים להרגיש בבית!

לפוסט המלא »
חותמת ויזה ללאוס בדרכון

לאוס – ויזה והארכת ויזה

כיצד להגיש בקשה לויזה ללאוס? ויזת תייר מונפקת עבור שלושים יום בלבד ומאפשרת כניסה אחת למדינה. תוקפה: שלושה חודשים מיום הוצאתה. לאורך שנים, ניתן היה

לפוסט המלא »
גדת המקונג, נטושה בתקופת מגיפת הקורונה

לאוס – זה קורה שהדרך מתמשכת…

רחובותיה של לואנג פראבנג התרוקנו. סגר הוכרז ותחושת אי וודאות הורגשה מסביב. מצאנו בית לשהות בו ומצאנו חברים חדשים.
חגגנו את ליל הסדר וציינו את יום השואה ויום הזיכרון לחללי צה"ל.
הזמן חלף בעצלתיים ואנו התלבטנו לאן ימשיך מסענו.

לפוסט המלא »
צילום של כובעים

לאוס

לאוס – הגענו אליה במטרה לחצות את הגבול לסין השכנה. אולם לאלוהי המסע היו תכניות אחרות עבורנו.
התאהבנו במדינה המיוחדת, בתושביה העדינים ובנופיה הקסומים.
באותם ימים לא ידענו שלאוס תהפוך עד מהרה לביתנו השני.
פרק ראשון במסענו המופלא בלאוס.

לפוסט המלא »
צב בסכנת הכחדה במרכז שימור שבים

וייטנאם

הנופים בוייטנאם הם מהיפים בדרום-מזרח אסיה.
מערות נטיפים, מפרץ הלונג בי הציורי. נופי לופ הג'יאנג המפורסם, הותירו אותנו נפעמים אל מול עוצמתו של הטבע.

לפוסט המלא »
קוף חושף שיניים

קמבודיה

מקדשי אנגקור המרשימים לאור זריחה. נחשפים מתוך הג'ונגל, מספרים היסטוריה מרתקת טבולה בדם.
העדות לעבר הרצחני של החמר רוז נמצא בכל פינה במדינה.

לפוסט המלא »
חולות לבנים וים בגוון טורקיז באי קופנגן

תאילנד-איים אבודים

איים אבודים? טוב נו, לא באמת… מעבר הגבול ממיאנמר לתאילנד עבר באופן חלק. ביציאה מאזור הגבול השתרך תור עצום של אנשים שהמתינו לבידוק בטחוני. אחד

לפוסט המלא »
ילדות מנפחות בלונים

מינאמר – תם אך לא נשלם

חלקו האחרון של מסענו במיאנמר. ביקרנו במקדשים עתיקים.
שמורות טבע קסומות.
חזרנו להיפרד מחברינו בינגון
והבטחנו לעצמנו שיום אחד נשוב למדינה המופלאה הזו בשנית.

לפוסט המלא »
דיג בתלבושת מסורתית מדגים שיטות דיג עתיקות

מיאנמר – המסע אל הלא נודע

הטרק הקסום אל אגם אינלה, מפגיש אותנו עם מסורות דייג עתיקות, כפריים ידידותיים ונופים מרהיבים.
בהמשך הכרנו את עברה המפואר של העיר בגאן, נחשפנו למסורות ולתרבות המרתקת.
משם יצאנו להכיר את הכפרים המרתקים של שבטי הצ'ין והנשים המקועקעות, זכינו לחוויות מרגשות ובלתי נשכחות.

לפוסט המלא »
צב ים ירוק

לצלול בדרום-מזרח אסיה

בים אנדמן, קו פיפי מושך צוללים בזכות מימיו הצלולים והחיים הימיים המגוונים שלו. חקרו שוניות אלמוגים תוססות ומערות תת-מימיות, שבהן אתם עשויים לפגוש בלהקות דגים צבעוניים. בנוסף, קו טאו, "אי הצבים" אשר במפרץ תאילנד, מציע מקלט לצבי ים ושלל אתרי שנורקלינג וצלילה המתאימים לצוללים מתחילים וותיקים כאחד. מה שהופך אותו ליעד שחובה לבקר בו לחקר תת ימי בדרום מזרח אסיה.

לפוסט המלא »
כפיר צולל במי הנהר הצלולים

תאילנד – צפון המדינה

מסענו בתאילנד המשיך צפונה, אל האזור ההררי הירוק והשלו.
יצאנו לטרק הראשון שלנו. טרק אל שבט הקארן.
ביקרנו בפינות חן בטבע הקסום והמשכנו לעיר הגבול Mae Sot, במטרה לחצות למיאנמר השכנה.

לפוסט המלא »
צילום תקריב של פסל הבודהה השוכב

תאילנד – המסע מתחיל

עם שוך ההתרגשות הראשונית, כל אחד מאתנו עבר תהליך של הסתגלות מרגש. לצד החוויה התרבותית, חווינו משברים וגעגועים אל החברים והמשפחה שהותרנו בארץ. עם הזמן התחלנו ליהנות מיופייה של תאילנד, מהאנשים המיוחדים שפגשנו ומהדברים הקטנים והטיפשיים שנקרו בדרכנו.

לפוסט המלא »
טביעות רגלינו בחולות ז'יז'וקה דה ז'ריקואקוארה, ברזיל 2017

יום אחד

הזרעים לקיומו של המסע המשפחתי שלנו בעולם, נזרעו בשלהי חורף 1993, כשיצאתי לטיול הגדול אחרי צבא. מאז יצאתי למסעות רבים אולם המסע הנוכחי, עם בני משפחתי, הוא אינו עוד מסע של נופים ותרבויות אלא מסע אל מעמקי הנפש וההוויה של כל אחד מאתנו, כשהעולם מסביב, משמש לנו תפאורה מושלמת של יופי טהור.

לפוסט המלא »
החז'נה החצוב בסלע הורדרד-אדמדם

אל אוצרותיה הקדומים של ירדן

מסע בעקבות תרבות עתיקה, אשר נעלמה אל חולות הזמן. הנבטים, שבט נוודים מסתורי שנדד וסחר לאורך דרך הבשמים והותיר אחריו את אחד המקומות היפים בעולם, העיר האבודה פטרה.
התחקינו אחר עקבותיהם המרתקים, בשמורת ואדי רם היפיפייה, דרך סיק אל בריד ופטרה, העיר באדום.

לפוסט המלא »